Most viewed Wikipedia articles on January 8 , 2023

Edgar Allan Poe – amerykański poeta, nowelista, krytyk literacki i redaktor. Przedstawiciel romantyzmu w literaturze amerykańskiej. W jego twórczości dominowały wątki fantastyki i horroru. Zapoczątkował gatunek noweli kryminalnej. Stworzył także pierwszą w literaturze postać detektywa – C. Auguste’a Dupina.

Views: 17.5k

Paweł Fajdek – polski lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem, pięciokrotny mistrz świata w tej konkurencji, w tym najmłodszy mistrz świata w historii (2013), mistrz Europy (2016), brązowy medalista olimpijski (2021), rekordzista Polski.

Views: 12.8k

Plebiscyt „Przeglądu Sportowego” na najlepszego polskiego sportowca roku – plebiscyt mający na celu wyłonienie najlepszego sportowca danego roku kalendarzowego w Polsce, wymyślony i organizowany przez redakcję dziennika „Przegląd Sportowy”. Później do organizatorów dołączyły także Telewizja Polsat i Telewizja Polska. W plebiscycie wyłanianych jest 10 najlepszych polskich zawodników, z których jeden zostaje uznany za sportowca roku. Drugi najstarszy tego typu konkurs na świecie, po Svenska Dagbladets guldmedalj, organizowanym od 1925 plebiscycie na najlepszego sportowca roku w Szwecji.

Views: 11.2k

Andrzej Wacław Rosiewicz – polski piosenkarz estradowy, gitarzysta, tancerz, satyryk, kompozytor i choreograf.

Views: 10.5k

Urszula Bogumiła Dudziak – polska piosenkarka jazzowa, kompozytorka i autorka tekstów, pisarka, od 2017 również youtuberka.

Views: 9.9k

Jacek Bury – polski polityk, przedsiębiorca i samorządowiec, senator X kadencji.

Views: 9.6k

Polska, Rzeczpospolita Polska (RP) – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w przeważającej części w dorzeczu Wisły i Odry. Od północy Polska graniczy z Rosją i Litwą, od wschodu z Białorusią i Ukrainą, od południa ze Słowacją i Czechami, od zachodu z Niemcami. Większość północnej granicy Polski wyznacza wybrzeże Morza Bałtyckiego. Polska Wyłączna Strefa Ekonomiczna na Bałtyku graniczy ze strefami Danii i Szwecji. Granice z Ukrainą, Białorusią i Rosją stanowią równocześnie granicę zewnętrzną Unii Europejskiej i strefy Schengen.

Views: 8.2k

Dom pod Dwoma Orłami – polski serial telewizyjny, stworzony przez Waldemara Krzystka, wyprodukowany na zlecenie TVP. Okres zdjęciowy trwał od października 2019 roku do kwietnia 2021 roku. Serial składa się z 10 odcinków, a premiera pierwszego z nich miała miejsce 1 stycznia 2023 roku w TVP1. Zdjęcia do serialu były kręcone we Wrocławiu i Wałbrzychu.

Views: 7.8k

Poparzeni Kawą Trzy – polski zespół pop-rockowy oraz ska założony w 2005 roku, złożony przede wszystkim z dziennikarzy Radia Zet i RMF FM. Muzyka zespołu jest mieszaniną wielu stylów muzycznych takich jak rock, punk, ska. W zespole zobaczyć można między innymi Wojciecha Jagielskiego oraz Jacka Kreta. Autorem większości tekstów zespołu jest Rafał Bryndal.

Views: 7.1k

Joaquín Archivaldo Guzmán Loera – meksykański przestępca, przemytnik i handlarz narkotyków, jeden z założycieli oraz przywódców kartelu z Sinaloi. W 2003, po aresztowaniu jego rywala Osiela Cárdenasa Guilléna - szefa kartelu z Zatoki – został uznany przez Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych za „najpotężniejszego handlarza narkotyków na świecie”.

Views: 7.0k

Bartosz Zmarzlik – polski żużlowiec, reprezentant Polski, wychowanek i wieloletni zawodnik (2011–2022), a także kapitan (2019–2022) Stali Gorzów Wielkopolski. Od sezonu 2023 zawodnik Motoru Lublin. Występuje także w lidze szwedzkiej, gdzie startuje dla Lejonen Speedway.

Views: 6.9k

Wojciech Cezary Jagielski – polski dziennikarz i prezenter telewizyjny i radiowy, perkusista, z wykształcenia lekarz.

Views: 6.9k

Marlena Drozdowska z domu Wiśniewska – polska piosenkarka.

Views: 6.2k

Iga Natalia Świątek – polska tenisistka, zwyciężczyni dwunastu turniejów WTA w grze pojedynczej, w tym trzech turniejów wielkoszlemowych: French Open 2020 i 2022 oraz US Open 2022, od kwietnia 2022 liderka rankingu singlowego WTA.

Views: 6.0k

Benedykt XVI – niemiecki duchowny rzymskokatolicki, profesor nauk teologicznych, arcybiskup metropolita Monachium i Freising (1977–1982), kardynał prezbiter (1977–1993), kardynał biskup (1993–2005), prefekt Kongregacji Nauki Wiary (1981–2005), dziekan Kolegium Kardynalskiego (2002–2005), 265. papież i 7. Suweren Państwa Watykańskiego od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013. Od 28 lutego 2013 do śmierci był emerytowanym papieżem, pierwszym od XV wieku, który dobrowolnie zrzekł się swojego urzędu.

Views: 5.9k

Magdalena Waligórska-Lisiecka – polska aktorka teatralna i filmowa.

Views: 5.7k

Henryk VIII – król Anglii, lord Irlandii (1494–1542), król Irlandii (1542–1547), drugi monarcha z dynastii Tudorów. Doprowadził, w latach 20. i 30. XVI wieku, do rozłamu z Kościołem rzymskokatolickim oraz ustanowienia Kościoła anglikańskiego, niezależnego od papieża, ale podporządkowanego królowi Anglii; za jego panowania dokonano kasaty klasztorów. Znany jest także z faktu, iż sześciokrotnie zawierał związek małżeński, oraz z tego, że doprowadził do skazania na śmierć i egzekucji poprzez ścięcie dwóch swoich małżonek.

Views: 5.7k

Kleopatra VII Filopator, Kleopatra Wielka – ostatnia królowa hellenistycznego Egiptu, panująca w latach 51–30 p.n.e. Nosiła tytuły Królowa, Nowa Bogini, Bogini Miłująca Ojca, Bogini Miłująca Ojczyznę. Była córką Ptolemeusza XII Auletesa. Po wstąpieniu na tron poślubiła swego brata Ptolemeusza XIII. Na skutek intryg dworskich opuściła Egipt i udała się do Palestyny, gdzie zdobyła poparcie Cezara, z którym miała syna, Ptolemeusza XV Cezariona. Dzięki interwencji wojskowej Cezara powróciła na tron egipski. Po śmierci Ptolemeusza XIII, który zginął na skutek zamieszek antyrzymskich w Aleksandrii, Kleopatra poślubiła drugiego brata, Ptolemeusza XIV. Z nim odbyła podróż do Rzymu w celu wzmocnienia więzi politycznych pomiędzy obydwoma państwami. Po śmierci Cezara powróciła do Egiptu i rozkazała zamordować małżonka, po czym w imieniu małoletniego Cezariona objęła rządy.

Views: 5.6k

RMS Titanic – brytyjski transatlantyk typu Olympic, brytyjskiego towarzystwa okrętowego White Star Line.

Views: 5.5k

Alicja Dorota Węgorzewska-Whiskerd – polska śpiewaczka operowa (mezzosopran).

Views: 5.0k

Stany Zjednoczone Ameryki, Stany Zjednoczone, potocznie Ameryka, do 11 lipca 1778 r. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej – państwo federacyjne w Ameryce Północnej składające się z 50 stanów, graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Views: 4.6k

Bitwa stalingradzka – jedna z najważniejszych bitew II wojny światowej, stoczona na froncie wschodnim przez Niemcy i ich sojuszników przeciwko Związkowi Radzieckiemu o kontrolę nad miastem Stalingrad w południowej Rosji. Jedna z najkrwawszych bitew w historii wojen, charakteryzująca się zaciekłymi walkami na krótkim dystansie i bezpośrednimi atakami na ludność cywilną, z całkowitą liczbą ofiar sięgającą 2 milionów.

Views: 4.5k

Plebiscyt Przeglądu Sportowego 2022 – 88. edycja Plebiscytu na 10 Najlepszych Sportowców Polski, zorganizowana przez „Przegląd Sportowy” oraz Telewizję Polsat.

Views: 4.5k

Brazylia, oficjalnie Federacyjna Republika Brazylii – państwo w Ameryce Południowej, położone we wschodniej części kontynentu, nad Oceanem Atlantyckim. Największe i najludniejsze państwo tego kontynentu, a jednocześnie jedno z największych i najludniejszych państw świata. Zajmuje obszar 8 515 767 km², a zamieszkane jest przez 217 240 060 ludzi. Stolicą kraju jest Brasília.

Views: 4.3k

Adrian Meronk – polski profesjonalny golfista, zwycięzca 57º Open De Portugal @ Morgado Golf Resort.

Views: 4.2k

Nikodem Skotarczak, ps. „Nikoś” – polski gangster, biznesmen i działacz sportowy.

Views: 4.1k

Jenna Marie Ortega – amerykańska aktorka telewizyjna, filmowa i głosowa.

Views: 3.8k

Kenneth Paul Block – amerykański kierowca rajdowy i rallycrossowy. W 2010 roku jako pierwszy Amerykanin w historii wziął udział w Rajdowych Mistrzostwach Świata. W 1989 roku wraz z Damonem Wayem założył firmę odzieżową DC Shoes. Zmarł 2 stycznia 2023 roku w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku podczas jazdy skuterem śnieżnym w pobliżu Woodland w rejonie Mill Hollow.

Views: 3.8k

Puchar Świata w skokach narciarskich 2022/2023 – 44. edycja Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich, która rozpoczęła się 5 listopada 2022 roku na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle, a zakończyć ma się 2 kwietnia 2023 roku na Letalnicy w Planicy. Zaplanowanych zostało 39 konkursów – 32 indywidualne, 3 drużynowe, 2 rywalizacje duetów oraz 2 drużyn mieszanych.

Views: 3.8k

Michał Rafał Probierz – polski trener i piłkarz, który występował na pozycji pomocnika lub obrońcy. Od 4 lipca 2022 selekcjoner reprezentacji Polski U-21.

Views: 3.6k

Elżbieta II – królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z dynastii Windsorów od 6 lutego 1952 do 8 września 2022. Jej panowanie, które trwało 70 lat i 214 dni, czyni ją najdłużej panującym ze wszystkich brytyjskich monarchów i najdłużej panującą w historii kobietą – głową państwa.

Views: 3.6k

Jair Messias Bolsonaro – brazylijski polityk i emerytowany żołnierz, kapitan. W latach 1989–1991 radny Rio de Janeiro, w latach 1991–2018 poseł do brazylijskiej Izby Deputowanych. W latach 2019-2022 prezydent Brazylii.

Views: 3.6k

Sri Lanka, oficjalnie Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki – państwo w Azji Południowej, na wyspie Cejlon wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami. Oddzielone od Półwyspu Indyjskiego Cieśniną Palk i Zatoką Mannar. Od wschodu oblewane przez Zatokę Bengalską, od południa otwartym Oceanem Indyjskim. Największe miasta kraju to: Kolombo, Dehiwala, Moratuwa, Dżafna, Kandy, Galle, Kalmunai.

Views: 3.5k

Cristiano Ronaldo, właśc. Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro – portugalski piłkarz, występujący na pozycji napastnika w saudyjskim klubie Al-Nassr oraz w reprezentacji Portugalii, której jest kapitanem. Złoty medalista Mistrzostw Europy 2016, srebrny medalista Mistrzostw Europy 2004. Uczestnik Mistrzostw świata: 2006, 2010, 2014, 2018, 2022 i Mistrzostw Europy: 2008, 2012, 2020.

Views: 3.5k

Warszawa, miasto stołeczne Warszawa – stolica Polski i województwa mazowieckiego, największe miasto w kraju, położone w jego centralnej części, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą.

Views: 3.4k

Sonia Mietielica – polska aktorka teatralna i telewizyjna pochodzenia rosyjskiego.

Views: 3.4k

Elvis Aaron Presley – amerykański piosenkarz i aktor. Wykonywał muzykę z pogranicza rocka, popu, country, rock and rolla czy rockabilly.

Views: 3.4k

Rosja, Federacja Rosyjska – państwo federacyjne rozciągające się od Europy Wschodniej przez północną część Azji do Oceanu Spokojnego, składające się według swojej konstytucji z 85 podmiotów federalnych.

Views: 3.4k

Edward Miszczak (ur. 18 marca 1955 w Jaśle) – polski dziennikarz telewizyjny i radiowy. Jeden z twórców radia RMF FM, dyrektor programowy telewizji TVN, a następnie Polsat.

Views: 3.4k

Jan Adam Kaczkowski – polski duchowny rzymskokatolicki, prezbiter, doktor nauk teologicznych, bioetyk, organizator i dyrektor Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio.

Views: 3.4k

Dawid Grzegorz Kubacki – polski skoczek narciarski, zawodnik klubu sportowego Wisła Zakopane, reprezentant Polski.

Views: 3.3k

YouTube – serwis internetowy założony w lutym 2005 roku, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, nadawanie na żywo, ocenianie i komentowanie filmów. Od 2023 roku prezesem jest Neal Mohan.

Views: 3.3k

Bizancjum, obecnie Stambuł – starożytne miasto leżące nad cieśniną Bosfor, łączącą morze Marmara z Morzem Czarnym, nad zatoką Złoty Róg. Powstałe jako kolonia grecka w VII wieku p.n.e. W 324 roku cesarz rzymski Konstantyn I Wielki zdecydował o przemianowaniu miasta na Nowy Rzym później zwanym Konstantynopol, a w 330 roku przeniósł do niego stolicę swojego państwa.

Views: 3.3k

Ukraina – państwo unitarne, położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Stolicą Ukrainy jest Kijów.

Views: 3.3k

Jan Paweł II – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski (1958–1964), a następnie arcybiskup metropolita krakowski (1964–1978), kardynał prezbiter (1967–1978), zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969–1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Watykańskiego w latach 1978–2005. Święty Kościoła katolickiego.

Views: 3.2k

Robert Lewandowski – polski piłkarz, występujący na pozycji środkowego napastnika w hiszpańskim klubie FC Barcelona oraz w reprezentacji Polski, której jest kapitanem.

Views: 3.2k

87. Plebiscyt na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2021 roku zorganizowany został przez Przegląd Sportowy oraz Telewizję Polsat.

Views: 3.2k

Michał Urbaniak – polski muzyk jazzowy, kompozytor i aranżer, grający głównie na skrzypcach i saksofonie. Honorowy Obywatel Miasta Łodzi.

Views: 3.2k

Agnieszka Krukówna, właściwie Agnieszka Kruk – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna znana z tytułowej roli Janki w popularnym serialu dla młodzieży, laureatka Orła za pierwszoplanową rolę w filmie Farba.

Views: 3.2k

8 stycznia jest 8. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 357 dni.

Views: 3.1k

Poczet papieży – lista papieży i antypapieży Kościoła katolickiego.

Views: 3.1k

Vabank – polska komedia kryminalna retro w reżyserii Juliusza Machulskiego z 1981, będąca jego pełnometrażowym debiutem fabularnym.

Views: 3.1k

Gianluca Vialli – włoski piłkarz, który występował na pozycji napastnika oraz trener piłkarski. W latach 1985–1992 reprezentant Włoch, uczestnik mistrzostw świata w Meksyku (1986), mistrzostw Europy w Republice Federalnej Niemiec (1988), mistrzostw świata we Włoszech (1990), król strzelców Serie A (1990/1991).

Views: 3.0k

Błażej Król – polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Błażej Król znany jest przede wszystkim z występów w zespole muzyki alternatywnej Kawałek Kulki. Do 2010 roku muzyk nagrał wraz z grupą m.in. dwa albumy studyjne Kawałek Kulki (2007) oraz Noc poza domem/error (2010).

Views: 3.0k

Lista państw Europy – lista państw i terytoriów zależnych Europy.

Views: 3.0k

Luiz Inácio Lula da Silva, bardziej znany jako Lula – brazylijski polityk, członek Partii Pracujących, 35. prezydent Brazylii w latach 2003–2010 i ponownie od 1 stycznia 2023.

Views: 3.0k

Katarzyna Maria Wasick z d. Wilk – polska pływaczka specjalizująca się w stylu dowolnym, wicemistrzyni świata i dwukrotna wicemistrzyni Europy. Czterokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich.

Views: 2.9k

Cesarstwo wschodniorzymskie, później Cesarstwo Bizantyńskie – termin historiograficzny, używany od XIX wieku na określenie greckojęzycznego, średniowiecznego cesarstwa rzymskiego ze stolicą w Konstantynopolu. Używane zamiennie określenie cesarstwo wschodniorzymskie jest bardziej popularne w odniesieniu do okresu poprzedzającego upadek cesarstwa zachodniorzymskiego. Ze względu na dominację greckiej kultury, języka oraz ludności, Bizancjum było w wielu ówczesnych krajach Europy Zachodniej nazywane „Cesarstwem Greków”, podczas gdy formalnie, było to nadal Cesarstwo Rzymskie, a jego cesarze kontynuowali nieprzerwaną sukcesję cesarzy rzymskich. Świat islamu znał Bizancjum pod nazwą Rûm. Greckie słowo ρωμιοσύνη – rzymskość, dla Greków do dziś oznacza greckość, dlatego nazywanie mieszkańców Cesarstwa przez krzyżowców „Grekami” mogło być dla nich obraźliwe. Pod koniec istnienia Bizancjum określenie „Hellen” przestało oznaczać poganina, a Bizantyńczycy używali go podkreślając dumę ze swej starożytnej greckiej przeszłości.

Views: 2.9k

Furia – amerykańsko-chińsko-brytyjski dramat wojenny z 2014 roku w reżyserii Davida Ayera z Bradem Pittem w roli głównej.

Views: 2.9k

Modeste M’Bami – kameruński piłkarz, występujący na pozycji pomocnika.

Views: 2.9k

Daniel Obajtek – polski polityk, działacz samorządowy, menedżer i urzędnik.

Views: 2.9k

Daiquiri – popularny koktajl alkoholowy na bazie białego rumu, syropu cukrowego i soku z limetki. Nazwa, wedle niektórych opinii, pochodzi z języka zamieszkujących niegdyś Karaiby Indian Taino. Był ulubionym drinkiem Ernesta Hemingwaya oraz Johna Kennedy’ego. Drink pojawił się też w kilku powieściach Hemingwaya, chociaż w wersji pisarza występuje jeszcze sok grejpfrutowy i maraschino.

Views: 2.8k

Franciszek – argentyński duchowny rzymskokatolicki, jezuita, arcybiskup metropolita Buenos Aires i Prymas Argentyny w latach 1998–2013, kardynał prezbiter w latach 2001–2013, przewodniczący Konferencji Episkopatu Argentyny w latach 2005–2011, 266. papież i 8. Suweren Państwa Watykańskiego od 2013, prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji od 2022, sekretarz sekcji ds. migrantów i uchodźców Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka od 2017.

Views: 2.8k

Zbigniew Hubert Cybulski – polski aktor teatralny i filmowy, uznawany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów.

Views: 2.8k

I wojna światowa – wojna światowa, trwająca od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 pomiędzy ententą (Trójporozumieniem), tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami i Stanami Zjednoczonymi a państwami centralnymi (Trójprzymierzem), tj. Austro-Węgrami i Niemcami, wspieranymi przez Imperium Osmańskie oraz Bułgarię.

Views: 2.8k

Rzeź wołyńska – ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich przy aktywnym, częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP, podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzeszę, w okresie od lutego 1943 do lutego 1945.

Views: 2.7k

Powódź tysiąclecia – potoczna nazwa powodzi, która nawiedziła w lipcu 1997 roku południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy (Łużyce), północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając na terenie Czech, Niemiec i Polski do śmierci 114 osób oraz szkód materialnych w wymiarze blisko 4,5 miliarda dolarów amerykańskich. Na terenie Polski zginęło 56 osób, a szkody oszacowano na ok. 3,5 miliarda dolarów. Wylały wówczas wody dorzeczy rzek Bóbr, Bystrzyca, Kaczawa, Kwisa, Mała Panew, Nysa Kłodzka, Nysa Łużycka, Odra, Olza, Oława, Osobłoga, Prudnik, Skora, Szprotawa, Ślęza, Widawa i Złoty Potok, a także górnej Wisły i Łaby.

Views: 2.7k

Maryla Rodowicz, właśc. Maria Antonina Rodowicz – polska piosenkarka, gitarzystka i aktorka.

Views: 2.7k

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023 – 28. edycja mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn, organizowana przez IHF w Polsce i Szwecji w dniach 11–29 stycznia 2023 roku, mająca na celu wyłonienie najlepszej męskiej reprezentacji narodowej w piłce ręcznej na świecie. W turnieju brały udział 32 zespoły. O pozostałe miejsca odbywały się kontynentalne eliminacje.

Views: 2.7k

AMX-10RC – francuski współczesny opancerzony wóz rozpoznawczy.

Views: 2.7k

Sarsa, właśc. Marta Markiewicz, a także SarsaParilla – polska piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. Z wykształcenia magister sztuki w zakresie sztuki muzycznej.

Views: 2.6k

Sanah, właśc. Zuzanna Irena Grabowska de domo Jurczak – polska piosenkarka, skrzypaczka, autorka tekstów i kompozytorka, wykonująca muzykę z pogranicza indie pop i art pop, a także pop cyfrowy.

Views: 2.6k

Wednesday – amerykański serial telewizyjny z gatunku komedii grozy. Jego tytułowa bohaterka należy do rodziny Addamsów. Został stworzony przez Milesa Millara i Alfreda Gougha, a pierwsze cztery z ośmiu odcinków reżyserował Tim Burton.

Views: 2.6k

Sławomir Jerzy Mentzen – polski polityk, przedsiębiorca, doradca podatkowy i doktor nauk ekonomicznych. Od 2019 członek rady liderów federacyjnej partii Konfederacja Wolność i Niepodległość, od 15 października 2022 prezes współtworzonej przez nią partii Nowa Nadzieja.

Views: 2.6k

Natalia Nykiel – polska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka i inżynier środowiska.

Views: 2.5k

Jeffrey Lionel Dahmer – amerykański seryjny morderca. Znany jako kanibal z Milwaukee. W latach 1978–1991 zabił, a następnie zgwałcił 17 młodych mężczyzn i chłopców.

Views: 2.5k

Emilian Kazimierz Kamiński – polski aktor i reżyser teatralny, filmowy, musicalowy i dubbingowy i wokalista. Założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica.

Views: 2.5k

Pelé, właśc. Edson Arantes do Nascimento – brazylijski piłkarz występujący na pozycji napastnika. Trzykrotny mistrz świata. Działacz sportowy, polityk, honorowy prezydent New York Cosmos, w latach 1995–1998 minister sportu Brazylii. Wieloletni zawodnik brazylijskiego klubu Santos FC. W 1974 przeniósł się do New York Cosmos, gdzie w 1977 zakończył karierę. Powszechnie uważany za jednego z najlepszych piłkarzy wszech czasów. W 2000 roku wraz z Diego Maradoną został wybrany najlepszym piłkarzem XX wieku.

Views: 2.5k

Bernard Lawrence Madoff – amerykański finansista, twórca piramidy finansowej znanej jako Piramida Madoffa, w której poszkodowanych zostało ok. 13 500 indywidualnych inwestorów i organizacji. Łączne straty oszukanych są różnie szacowane – początkowo sądzono, że to nawet ok. 65 miliardów dolarów amerykańskich, lecz z biegiem czasu te szacunki znacznie zmalały. W 2009 roku został za to skazany na karę 150 lat pozbawienia wolności.

Views: 2.4k

Jeremy Juliusz Sochan – polsko-amerykański koszykarz, posiadający również brytyjską rezydenturę, występujący na pozycji silnego lub niskiego skrzydłowego, reprezentant Polski. W 2022 r. wybrany w drafcie NBA z numerem 9 przez San Antonio Spurs.

Views: 2.4k

Kamil Wiktor Stoch – polski skoczek narciarski, zawodnik klubu KS Eve-nement Zakopane, reprezentant Polski.

Views: 2.4k

II wojna światowa – największa wojna w dziejach, zaliczana do wojen totalnych, trwająca od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku. Walki toczyły się głównie w Starym Świecie i na wszystkich oceanach, choć miała także epizody w Arktyce i Ameryce Północnej. Oprócz państw Europy, ich kolonii i państw Azji brały w niej udział także państwa obu Ameryk. Głównymi stronami konfliktu były:

  • państwa Osi – Trzecia Rzesza Niemiecka, faszystowskie Włochy, Imperium Japońskie i ich sojusznicy, początkowo współpracujące także ze Związkiem Radzieckim (ZSRR);
  • alianci – państwa koalicji antyhitlerowskiej, zapoczątkowanej przez Wielką Brytanię i Francję, do których dołączyły potem między innymi ZSRR, USA i Włochy.
Views: 2.4k

Pectus – polski zespół pop-rockowy utworzony w 2005 roku w Rzeszowie. Nazwa zespołu pochodzi z łaciny, członkowie wybrali ją gdyż kojarzy im się z „siłą woli, hartem ducha i uporem w dążeniu do celu”.

Views: 2.3k

Czarnogóra – państwo w Europie Południowej powstałe po rozpadzie Serbii i Czarnogóry. Wcześniej republika związkowa Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii (1945–1992), Federalnej Republiki Jugosławii (1992–2003) oraz Serbii i Czarnogóry (2003–2006). Leży na pobrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.

Views: 2.3k

Telewizja Polska (TVP) – polski telewizyjny nadawca publiczny i zarazem spółka akcyjna Skarbu Państwa.

Views: 2.3k

Wielka Brytania lub Zjednoczone Królestwo, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – państwo wyspiarskie w Europie Zachodniej, w skład którego wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

Views: 2.3k

Niemcy; Republika Federalna Niemiec, RFN – państwo federacyjne położone w zachodniej i środkowej Europie. Składa się z 16 krajów związkowych (landów), a jego stolicą i największym miastem jest Berlin. Państwo ma powierzchnię 357 578 km² i panuje w nim klimat umiarkowany. Z około 83 milionami mieszkańców jest najludniejszym państwem Unii Europejskiej. Stanowi czołowe pod względem gospodarczym i politycznym państwo Europy. Stanowi część strefy Schengen i strefy euro, jest członkiem ONZ, OECD, G7, G20. Po Stanach Zjednoczonych Niemcy są drugim krajem docelowym migracji na świecie.

Views: 2.3k

Karol III – król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz 14 innych, suwerennych królestw Wspólnoty, w tym ich terytoriów i obszarów zależnych, od 8 września 2022. Ponadto głowa Wspólnoty, świecka głowa Kościoła Anglii i naczelny dowódca brytyjskich sił zbrojnych.

Views: 2.2k

Jan Eugeniusz Lubomirski Lanckoroński – polski prawnik i inwestor.

Views: 2.2k

Stepan Andrijowycz Bandera, ukr. Степан Андрійович Бандера – ukraiński polityk niepodległościowy o poglądach skrajnie nacjonalistycznych, przez część badaczy określanych jako pokrewne faszyzmowi lub wprost jako faszystowskie, jeden z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, od 1940 r. przywódca jednej z dwóch istniejących frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – OUN-B, od 4 kwietnia 1941 przewodniczący Prowodu OUN-B jako odrębnej organizacji.

Views: 2.2k

Władysław II Jagiełło – wielki książę litewski w latach 1377–1381 i 1382–1401, iure uxoris król Polski, najwyższy książę litewski 1401–1434. Syn wielkiego księcia Olgierda i jego drugiej żony Julianny, córki księcia twerskiego Aleksandra, wnuk Giedymina. Ojciec króla Kazimierza IV i Władysława III. Założyciel dynastii Jagiellonów.

Views: 2.2k

Inwazja Rosji na Ukrainę, wojna rosyjsko-ukraińska – inwazja na Ukrainę rozpoczęta 24 lutego 2022 roku przez Federację Rosyjską, stanowiąca eskalację wojny trwającej od 2014 roku. Została poprzedzona rosyjskim żądaniem wykluczenia możliwości dalszego poszerzania NATO i redukcji potencjału militarnego sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej do stanu sprzed 1997 roku.

Views: 2.2k

Nikola Tesla, serb. Никола Тесла – serbsko-amerykański inżynier pochodzący z Chorwacji; elektrotechnik, radiotechnik i wynalazca.

Views: 2.2k

Małgorzata Róża Windsor ang. Margaret Rose Windsor – członkini brytyjskiej rodziny królewskiej, młodsza siostra królowej Elżbiety II.

Views: 2.2k

86. Plebiscyt na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2020 roku zorganizowany został przez Przegląd Sportowy oraz Telewizję Polsat. Z powodu pandemii COVID-19 zredukowano liczbę nominowanych do 15.

Views: 2.2k

Jacek Chmielnik – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, dramaturg i prezenter telewizyjny.

Views: 2.2k

Opowieści z Narnii – cykl siedmiu powieści fantasy napisanych przez C.S. Lewisa. Uważany za klasykę literatury dziecięcej oraz najlepszą pracę autora, sprzedał się w ponad stu dwudziestu milionach egzemplarzy w czterdziestu jeden językach. Napisany przez Lewisa pomiędzy rokiem 1949 a 1954 i zilustrowany przez Pauline Baynes, został kilkukrotnie zaadaptowany, częściowo lub w całości, na potrzeby radia, telewizji, teatru i kina. Oprócz dużej liczby motywów chrześcijańskich, cykl zapożycza postaci i idee z mitologii greckiej oraz rzymskiej, jak również z tradycyjnych baśni brytyjskich i irlandzkich.

Views: 2.2k

Diana Frances Spencer – członkini brytyjskiej rodziny królewskiej, pierwsza żona Karola III, króla Wielkiej Brytanii, syna królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II i Filipa, księcia Edynburga. Matka Wilhelma, księcia Walii oraz Henryka, księcia Sussexu, odpowiednio 1. i 5. osoby w sukcesji do tronu brytyjskiego. Po ślubie z Karolem III, wówczas księciem Walii znana jako Diana, księżna Walii.

Views: 2.2k

Wojciech Kilar – polski pianista, kompozytor muzyki poważnej, religijnej i filmowej. Kawaler Orderu Orła Białego.

Views: 2.2k
    main(): 1x 0.19342398643494s
index: 1x 0.1929669380188s
t_/pages/daily-top-views: 1x 0.19149804115295s
t_/blocks/list: 1x 0.18722486495972s
router_page: 1x 0.0011899471282959s
t_/common/header: 1x 0.0010159015655518s
t_/common/head: 1x 0.000823974609375s
loading-2: 1.5x 0.00071477890014648s
t_/common/footer: 1x 0.00012993812561035s
t_/content/select: 1x 4.1961669921875E-5s
----- END OF DUMP (2024-06-25 07:43:06)  -----