Most viewed Wikipedia articles on January 11 , 2023
Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023 – 28. edycja mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn, organizowana przez IHF w Polsce i Szwecji w dniach 11–29 stycznia 2023 roku, mająca na celu wyłonienie najlepszej męskiej reprezentacji narodowej w piłce ręcznej na świecie. W turnieju brały udział 32 zespoły. O pozostałe miejsca odbywały się kontynentalne eliminacje.
Reprezentacja Polski w piłce ręcznej mężczyzn – zespół piłki ręcznej reprezentujący Rzeczpospolitą Polską w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym występować mogą wszyscy zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie. Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny jest Związek Piłki Ręcznej w Polsce.
Mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn – oficjalny międzynarodowy turniej piłki ręcznej organizowany przez IHF cyklicznie od 1938 roku mający na celu wyłonienie najlepszej męskiej reprezentacji narodowej w tej dyscyplinie sportu na świecie.
Pułki czołgów Wojska Polskiego – spis polskich pułków czołgów (pancernych): ich geneza, struktura organizacyjna; podległość i przeformowania.
Anna Cylejska − królowa Polski od 1402 r. jako druga żona Władysława Jagiełły, córka hrabiego cylejskiego Wilhelma von Cilli i Anny Kazimierzówny, wnuczka króla polskiego Kazimierza Wielkiego.
Polska, Rzeczpospolita Polska (RP) – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w przeważającej części w dorzeczu Wisły i Odry. Od północy Polska graniczy z Rosją i Litwą, od wschodu z Białorusią i Ukrainą, od południa ze Słowacją i Czechami, od zachodu z Niemcami. Większość północnej granicy Polski wyznacza wybrzeże Morza Bałtyckiego. Polska Wyłączna Strefa Ekonomiczna na Bałtyku graniczy ze strefami Danii i Szwecji. Granice z Ukrainą, Białorusią i Rosją stanowią równocześnie granicę zewnętrzną Unii Europejskiej i strefy Schengen.
Nenad Bjelica – chorwacki trener piłkarski i piłkarz grający na pozycji środkowego pomocnika.
Konstantyn II, właśc., gr. Κωνσταντίνος – Kontantinos – król Hellenów w latach 1964–1973 z dynastii Glücksburgów, bocznej linii Oldenburgów, książę duński. Syn Pawła I i Fryderyki Hanowerskiej. Mistrz olimpijski w żeglarstwie.
Władysław II Jagiełło – wielki książę litewski w latach 1377–1381 i 1382–1401, iure uxoris król Polski, najwyższy książę litewski 1401–1434. Syn wielkiego księcia Olgierda i jego drugiej żony Julianny, córki księcia twerskiego Aleksandra, wnuk Giedymina. Ojciec króla Kazimierza IV i Władysława III. Założyciel dynastii Jagiellonów.
Leopard 2 – niemiecki czołg podstawowy, następca czołgu Leopard 1. Pierwszy czołg III generacji.
Paulo Jorge Gomes Bento – portugalski trener i piłkarz, który występował na pozycji pomocnika.
Janina Kazimiera Goss – polska radczyni prawna, działaczka Prawa i Sprawiedliwości, wcześniej zaś Porozumienia Centrum, związana z Łodzią.
Antonina Maria Żabińska, z d. Erdman – polska pisarka, przez męża Jana Żabińskiego związana z Ogrodem Zoologicznym w Warszawie.
Kleopatra VII Filopator, Kleopatra Wielka – ostatnia królowa hellenistycznego Egiptu, panująca w latach 51–30 p.n.e. Nosiła tytuły Królowa, Nowa Bogini, Bogini Miłująca Ojca, Bogini Miłująca Ojczyznę. Była córką Ptolemeusza XII Auletesa. Po wstąpieniu na tron poślubiła swego brata Ptolemeusza XIII. Na skutek intryg dworskich opuściła Egipt i udała się do Palestyny, gdzie zdobyła poparcie Cezara, z którym miała syna, Ptolemeusza XV Cezariona. Dzięki interwencji wojskowej Cezara powróciła na tron egipski. Po śmierci Ptolemeusza XIII, który zginął na skutek zamieszek antyrzymskich w Aleksandrii, Kleopatra poślubiła drugiego brata, Ptolemeusza XIV. Z nim odbyła podróż do Rzymu w celu wzmocnienia więzi politycznych pomiędzy obydwoma państwami. Po śmierci Cezara powróciła do Egiptu i rozkazała zamordować małżonka, po czym w imieniu małoletniego Cezariona objęła rządy.
Vladimir Petković – bośniacki piłkarz pochodzenia chorwackiego, grający na pozycji pomocnika, trener piłkarski. Posiada obywatelstwo szwajcarskie, chorwackie i bośniackie.
Jan Żabiński – polski zoolog, fizjolog, popularyzator zoologii, wieloletni dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, powstaniec warszawski.
Jeff Beck, właśc. Geoffrey Arnold Beck – brytyjski muzyk, wirtuoz gitary. Absolwent Wimbledon College of Art. Sześciokrotny laureat nagrody amerykańskiego przemysłu fonograficznego Grammy.
Bogusław Grabowski – polski ekonomista, menedżer, były wicewojewoda łódzki i członek Rady Polityki Pieniężnej I kadencji (1998–2004).
Patryk Rombel – polski piłkarz ręczny, a następnie trener, w latach 2019-2023 selekcjoner seniorskiej reprezentacji Polski.
Nikola Karabatić – francuski piłkarz ręczny pochodzenia chorwackiego urodzony w Serbii, reprezentant Francji. Gra na pozycji środkowego rozgrywającego. Został uznany najlepszym szczypiornistą na świecie roku 2007. Trzykrotny mistrz olimpijski 2008, 2012 oraz 2020.
Edgar Allan Poe – amerykański poeta, nowelista, krytyk literacki i redaktor. Przedstawiciel romantyzmu w literaturze amerykańskiej. W jego twórczości dominowały wątki fantastyki i horroru. Zapoczątkował gatunek noweli kryminalnej. Stworzył także pierwszą w literaturze postać detektywa – C. Auguste’a Dupina.
George Pell – australijski duchowny rzymskokatolicki, doktor filozofii, biskup pomocniczy Melbourne w latach 1987–1996, arcybiskup metropolita Melbourne w latach 1996–2001, arcybiskup metropolita Sydney w latach 2001–2014, kardynał prezbiter od 2003, członek Rady Kardynałów w latach 2013–2018, prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej w latach 2014–2019.
Benedykt XVI – niemiecki duchowny rzymskokatolicki, profesor nauk teologicznych, arcybiskup metropolita Monachium i Freising (1977–1982), kardynał prezbiter (1977–1993), kardynał biskup (1993–2005), prefekt Kongregacji Nauki Wiary (1981–2005), dziekan Kolegium Kardynalskiego (2002–2005), 265. papież i 7. Suweren Państwa Watykańskiego od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013. Od 28 lutego 2013 do śmierci był emerytowanym papieżem, pierwszym od XV wieku, który dobrowolnie zrzekł się swojego urzędu.
Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2021 – dwudzieste siódme mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn, oficjalny międzynarodowy turniej organizowany przez IHF mający na celu wyłonienie najlepszej męskiej reprezentacji narodowej w piłce ręcznej na świecie, który odbywał się w Egipcie w dniach 13-31 stycznia 2021 roku. W zawodach wystąpiły po raz pierwszy trzydzieści dwa zespoły, automatycznie do mistrzostw zakwalifikowała się Dania jako mistrz świata z 2019 oraz reprezentacja Egiptu jako gospodarz zawodów. O pozostałe miejsca odbywały się kontynentalne eliminacje.
Hervé Renard – francuski trener piłkarski i piłkarz, grający na pozycji obrońcy. Od 2019 selekcjoner reprezentacji Arabii Saudyjskiej.
11 stycznia jest 11. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 354 dni.
Stany Zjednoczone Ameryki, Stany Zjednoczone, potocznie Ameryka, do 11 lipca 1778 r. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej – państwo federacyjne w Ameryce Północnej składające się z 50 stanów, graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
Izabela I Katolicka, Izabela I Kastylijska – królowa Kastylii i Leónu w latach 1474–1504, a także królowa Aragonii w latach 1479–1504 jako żona Ferdynanda II Aragońskiego. Pierworodna córka króla Kastylii Jana II Kastylijskiego i Izabeli Aviz, wnuczki króla Portugalii Jana I Wielkiego. Jej małżeństwo i wspólne rządy z Ferdynandem Katolickim dały początek unii, w której efekcie powstało nowożytne Królestwo Hiszpanii. W historiografii określana również jako Izabela Katolicka, została Służebnicą Bożą Kościoła katolickiego.
Grupa Wagnera – prywatna firma wojskowa, powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym. Nazwa organizacji pochodzi od pseudonimu jej założyciela i głównodowodzącego Dmitrija Utkina, ps. „Wagner”.
Goleń – element anatomiczny odnóża lub kończyny położony przed stopą lub piętką, a za udem lub rzepką.
Rosja, Federacja Rosyjska – państwo federacyjne rozciągające się od Europy Wschodniej przez północną część Azji do Oceanu Spokojnego, składające się według swojej konstytucji z 85 podmiotów federalnych.
Warszawa, miasto stołeczne Warszawa – stolica Polski i województwa mazowieckiego, największe miasto w kraju, położone w jego centralnej części, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą.
Reprezentacja Francji w piłce ręcznej mężczyzn — najważniejszy zespół piłki ręcznej w kraju, reprezentujący Francję w rozgrywkach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym występować mogą wszyscy zawodnicy posiadający obywatelstwo francuskie, niezależnie od wieku, narodowości, czy wyznania. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialna jest Fédération Française De Handball (FFHB). Od 28 stycznia 2020 roku obowiązki selekcjonera kadry narodowej seniorów pełni Guillaume Gille.
YouTube – serwis internetowy założony w lutym 2005 roku, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, nadawanie na żywo, ocenianie i komentowanie filmów. Od 2023 roku prezesem jest Neal Mohan.
Roksana Emilia Węgiel, występująca pod pseudonimem Roxie i Roxie Węgiel – polska wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka popowa.
Azyl – amerykański film z 2017 roku wyreżyserowany przez Niki Caro. Film opiera się na historii Jana i Antoniny Żabińskich, którzy pomagali Żydom w czasie II wojny światowej, ukrywając ich w warszawskim ogrodzie zoologicznym.
Cristiano Ronaldo, właśc. Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro – portugalski piłkarz, występujący na pozycji napastnika w saudyjskim klubie Al-Nassr oraz w reprezentacji Portugalii, której jest kapitanem. Złoty medalista Mistrzostw Europy 2016, srebrny medalista Mistrzostw Europy 2004. Uczestnik Mistrzostw świata: 2006, 2010, 2014, 2018, 2022 i Mistrzostw Europy: 2008, 2012, 2020.
Zbigniew Tadeusz Ziobro – polski polityk i prawnik. Współzałożyciel i prezes Solidarnej Polski.
Ukraina – państwo unitarne, położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Stolicą Ukrainy jest Kijów.
Elżbieta II – królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z dynastii Windsorów od 6 lutego 1952 do 8 września 2022. Jej panowanie, które trwało 70 lat i 214 dni, czyni ją najdłużej panującym ze wszystkich brytyjskich monarchów i najdłużej panującą w historii kobietą – głową państwa.
Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2015 – dwudzieste czwarte mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn, oficjalny międzynarodowy turniej organizowany przez IHF mający na celu wyłonienie najlepszej męskiej reprezentacji narodowej w piłce ręcznej na świecie, który rozegrano we Katarze w dniach 15 stycznia–1 lutego 2015 roku. W zawodach wystąpiły dwadzieścia cztery zespoły, automatycznie do mistrzostw zakwalifikowała się reprezentacja Hiszpanii jako mistrz świata z 2013 oraz reprezentacja Kataru jako organizator zawodów. O pozostałe miejsca odbywały się zakończone w czerwcu 2014 roku kontynentalne kwalifikacje.
Piłka ręczna – zespołowa dyscyplina sportu, uprawiana na całym świecie – zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn – w której biorą udział dwie drużyny po 7 zawodników każda. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby bramek. Piłka może być rzucana, popychana, łapana, uderzana i zatrzymywana. Zawodnicy, oprócz bramkarzy, nie mają prawa zrobić więcej niż 3 kroki z piłką w rękach, co wymusza bieg z kozłowaniem i liczne podania. Bramkarze wychodząc z pola bramkowego, stają się zawodnikami ofensywnymi i obowiązują ich wówczas identyczne prawa jak pozostałych zawodników.
Kompania – pododdział wojska liczący od 60 do 110 żołnierzy, podoficerów i oficerów. Składa się zazwyczaj z pododdziału dowodzenia, 3–4 plutonów zasadniczego rodzaju wojsk, ewentualnie plutonu wsparcia. Zazwyczaj trzy, rzadziej dwie lub cztery kompanie wchodzą w skład batalionu. Kompanie czasami mogą wchodzić w skład pułku, a nawet brygad czy dywizji.
Tomasz Gębala – polski piłkarz ręczny, lewy rozgrywający, od 2019 zawodnik Vive Kielce.
Jadwiga Andegaweńska, również królowa Jadwiga – królowa Polski z dynastii Andegawenów, córka Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki, w 1384 koronowana na króla Polski, pierwsza żona króla Władysława Jagiełły, apostołka Litwy, święta Kościoła katolickiego. Jedyny polski monarcha wyniesiony na ołtarze. Choć nie otrzymała oficjalnie tego tytułu, przez część wiernych Kościoła katolickiego czczona jest jako patronka Polski.
Inwazja Rosji na Ukrainę, wojna rosyjsko-ukraińska – inwazja na Ukrainę rozpoczęta 24 lutego 2022 roku przez Federację Rosyjską, stanowiąca eskalację wojny trwającej od 2014 roku. Została poprzedzona rosyjskim żądaniem wykluczenia możliwości dalszego poszerzania NATO i redukcji potencjału militarnego sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej do stanu sprzed 1997 roku.
Walerij Wasiljewicz Gierasimow – rosyjski wojskowy. Od 9 listopada 2012 szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i I zastępca ministra obrony Federacji Rosyjskiej. Członek Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Generał armii. Bohater Federacji Rosyjskiej.
Mikołaj Kopernik, łac. Nicolaus Copernicus, niem. Nikolaus Kopernikus – polski polihistor: prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz i niższy duchowny katolicki, doktor prawa kanonicznego, zajmujący się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Bywa też nazywany fizykiem i filozofem.
Piotr Jędraszczyk – polski piłkarz ręczny występujący na pozycji środkowego rozgrywający. Aktualnie występuje w zespole Piotrkowianin Piotrków Trybunalski. W 2021 roku zadebiutował w reprezentacja Polski w piłce ręcznej mężczyzn.
Jennifer Audrey Coolidge – amerykańska aktorka, komiczka i aktywistka. Wystąpiła w roli Jeanine „matki Stiflera” Stifler w serii American Pie (1999–2012) oraz jako Paulette Bonafonté Parcelle w komedii Legalna blondynka (2001), a także jej sequelach – Legalna blondynka 2 (2003) i Legalne blondynki (2009). Laureatka Emmy i Złotego Globu za rolę w serialu telewizyjnym Biały Lotos (2021–2022).
Anna Maria Siarkowska z domu Jabłońska – polska polityk i politolog, posłanka na Sejm VIII i IX kadencji. Jedna z założycielek Partii Republikańskiej, a w latach 2017–2019 jej przewodnicząca.
Kamil Syprzak – polski piłkarz ręczny, grający na pozycji obrotowego (kołowego), reprezentant kraju, brązowy medalista mistrzostw świata 2015, uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016. Wychowanek Orlen Wisły Płock i w latach 2009–2015 zawodnik seniorskiej drużyny tego klubu. W latach 2015-2019 gracz FC Barcelona z którą zdobył 4 Mistrzostwa Kraju. Od sezonu 2019 gracz Paris Saint-Germain Handball.
Wiktor Paweł Skworc – polski duchowny rzymskokatolicki, doktor nauk humanistycznych, biskup diecezjalny tarnowski w latach 1998–2011, arcybiskup metropolita katowicki od 2011.
Maciej Rock – polski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, model, lektor, dziennikarz i prezenter radiowy i telewizyjny.
Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego – międzynarodowa organizacja polityczno-wojskowa utworzona na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 Traktatu północnoatlantyckiego, obowiązującego od 24 sierpnia 1949. Głównym celem istnienia NATO w chwili utworzenia była obrona militarna przed atakiem ze strony ZSRR i jego państw satelickich, od 1955 zorganizowanych w strukturę Układu Warszawskiego. Po rozpadzie ZSRR i rozwiązaniu Układu Warszawskiego w 1991 roku, pełni rolę stabilizacyjną, podejmując działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych. Pełni także rolę gwaranta bezpieczeństwa zewnętrznego państw członkowskich. Sojusz opiera się na zasadzie kolektywnej obrony, zgodnie z jego podstawowym założeniem, że napaść zbrojna na jednego z członków uważana jest za atak przeciw wszystkim członkom.
Sławomir Jerzy Mentzen – polski polityk, przedsiębiorca, doradca podatkowy i doktor nauk ekonomicznych. Od 2019 członek rady liderów federacyjnej partii Konfederacja Wolność i Niepodległość, od 15 października 2022 prezes współtworzonej przez nią partii Nowa Nadzieja.
Elżbieta z Pilczy (Pilicy) Granowska – królowa Polski od 1417 r. jako trzecia żona Władysława Jagiełły, wojewodzianka sandomierska, starościanka ruska i sandomierska, generałówna-starościanka wielkopolska.
Leopard 2PL – polski czołg podstawowy, powstały w wyniku modernizacji czołgów Leopard 2A4, przeprowadzonej we współpracy Rheinmetall oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ).
Arkadiusz Moryto – polski piłkarz ręczny, prawoskrzydłowy, od 2018 zawodnik Vive Kielce.
Selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej – wybrana przez odpowiednie gremium Polskiego Związku Piłki Nożnej osoba działająca w ramach struktur PZPN, odpowiedzialna za selekcję oraz powoływanie zawodników na zgrupowania kadry i mecze reprezentacji Polski, a także przygotowania do nich.
Kot – francusko-włoski dramat filmowy z 1971 roku w reżyserii Pierre'a Graniera-Deferre'a. Główne role zagrali w nim Jean Gabin i Simone Signoret.
Powstanie styczniowe – powstanie przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone Manifestem 22 stycznia wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864, zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane.
Maciej Gębala – polski piłkarz ręczny, obrotowy, od 2018 zawodnik SC DHfK Leipzig.
Henryk, książę Sussexu, potocznie określany w mediach jako książę Harry – książę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z dynastii Windsorów, książę z Walii, książę Sussexu ; syn Karola III, króla Wielkiej Brytanii i Diany, księżnej Walii, wnuk królowej Elżbiety II. We wrześniu 2022 był piątą osobą w linii sukcesji do brytyjskiego tronu.
Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej – siły i środki wydzielone przez Polskę do zabezpieczenia jej interesów i prowadzenia walki. Siły zbrojne są podstawowym elementem systemu obronnego państwa, przeznaczonym do skutecznej realizacji polityki bezpieczeństwa i obronnej. Zgodnie z obowiązującą Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, Siły Zbrojne RP utrzymują gotowość do realizacji trzech rodzajów misji: zagwarantowanie obrony państwa i przeciwstawienie się agresji, udział w procesie stabilizacji sytuacji międzynarodowej oraz w operacjach reagowania kryzysowego i operacjach humanitarnych, wspieranie bezpieczeństwa wewnętrznego i pomoc społeczeństwu.
II wojna światowa – największa wojna w dziejach, zaliczana do wojen totalnych, trwająca od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku. Walki toczyły się głównie w Starym Świecie i na wszystkich oceanach, choć miała także epizody w Arktyce i Ameryce Północnej. Oprócz państw Europy, ich kolonii i państw Azji brały w niej udział także państwa obu Ameryk. Głównymi stronami konfliktu były:
- państwa Osi – Trzecia Rzesza Niemiecka, faszystowskie Włochy, Imperium Japońskie i ich sojusznicy, początkowo współpracujące także ze Związkiem Radzieckim (ZSRR);
- alianci – państwa koalicji antyhitlerowskiej, zapoczątkowanej przez Wielką Brytanię i Francję, do których dołączyły potem między innymi ZSRR, USA i Włochy.
Orlęta Lwowskie – określenie młodych obrońców polskiego Lwowa z lat 1918–1920, głównie w czasie wojny polsko-ukraińskiej (1918–1919), a także polsko-bolszewickiej (1920).
Nikodem Skotarczak, ps. „Nikoś” – polski gangster, biznesmen i działacz sportowy.
Superpuchar Hiszpanii w piłce nożnej – trofeum przyznawane zwycięskiej drużynie turnieju piłkarskiego rozgrywanego pomiędzy aktualnymi medalistami Mistrzostw Hiszpanii oraz finalistami Pucharu Króla w danym sezonie, a wcześniej do 2020 roku przyznawane zwycięskiej drużynie meczu rozgrywanego pomiędzy aktualnym Mistrzem Hiszpanii oraz zdobywcą Pucharu Króla w danym sezonie.
Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn – drużyna piłkarska reprezentująca Rzeczpospolitą Polską w zawodach międzynarodowych. Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Piłki Nożnej, organ zarządzający piłką nożną w Polsce. W reprezentacji mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie.
Niemcy; Republika Federalna Niemiec, RFN – państwo federacyjne położone w zachodniej i środkowej Europie. Składa się z 16 krajów związkowych (landów), a jego stolicą i największym miastem jest Berlin. Państwo ma powierzchnię 357 578 km² i panuje w nim klimat umiarkowany. Z około 83 milionami mieszkańców jest najludniejszym państwem Unii Europejskiej. Stanowi czołowe pod względem gospodarczym i politycznym państwo Europy. Stanowi część strefy Schengen i strefy euro, jest członkiem ONZ, OECD, G7, G20. Po Stanach Zjednoczonych Niemcy są drugim krajem docelowym migracji na świecie.
Zofia Holszańska herbu Hippocentaurus, właściwie Sonka Holszańska – księżniczka litewska, królowa Polski, od 1422 roku czwarta i ostatnia żona Władysława II Jagiełły.
I wojna światowa – wojna światowa, trwająca od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 pomiędzy ententą (Trójporozumieniem), tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami i Stanami Zjednoczonymi a państwami centralnymi (Trójprzymierzem), tj. Austro-Węgrami i Niemcami, wspieranymi przez Imperium Osmańskie oraz Bułgarię.
Steven Allan Spielberg – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Laureat trzech Oscarów, odznaczony Medalem Wolności i Orderem Uśmiechu. Karierę rozpoczął w trakcie trwania nurtu Nowego Hollywoodu. Jeden z najsłynniejszych i najbardziej uznanych reżyserów i producentów w historii amerykańskiego kina.
Challenger 2 – czołg podstawowy produkcji brytyjskiej pochodzący z pierwszej połowy lat 90. XX wieku. Powstał on na bazie doświadczeń zebranych na swoim poprzedniku, czyli Challengerze 1, którego zastąpił. Należy do trzeciej generacji czołgów. Armia brytyjska odebrała pierwsze egzemplarze czołgu 25 lipca 1994 roku.
Zamieszki w Słupsku – w styczniu 1998 roku, po meczu koszykówki pomiędzy Czarnymi Słupsk a AZS Zagaz Koszalin wybuchły kilkudniowe zamieszki w Słupsku. Bezpośrednią przyczyną była śmierć jednego z kibiców, 13-letniego Przemysława Czai oraz próba zatuszowania przez policjantów i prokuratorów jej okoliczności.
Robert Lewandowski – polski piłkarz, występujący na pozycji środkowego napastnika w hiszpańskim klubie FC Barcelona oraz w reprezentacji Polski, której jest kapitanem.
Sławomir Bogdan Szmal – polski piłkarz ręczny, występujący na pozycji bramkarza, w latach 1998–2018 reprezentant kraju, rekordzista pod względem liczby oficjalnych spotkań międzypaństwowych w kadrze seniorskiej. Wicemistrz świata z 2007, brązowy medalista Mistrzostw Świata 2009 oraz Mistrzostw Świata 2015. Dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich. Najlepszy piłkarz ręczny świata roku 2009. Laureat 76. Plebiscytu Przeglądu Sportowego i Telewizji Polskiej na 10 najlepszych sportowców Polski roku 2010.
Jan Paweł II – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski (1958–1964), a następnie arcybiskup metropolita krakowski (1964–1978), kardynał prezbiter (1967–1978), zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969–1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Watykańskiego w latach 1978–2005. Święty Kościoła katolickiego.
Jarosław Aleksander Kaczyński – polski polityk i doktor nauk prawnych. Brat bliźniak Lecha Kaczyńskiego.
Wielka Brytania lub Zjednoczone Królestwo, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – państwo wyspiarskie w Europie Zachodniej, w skład którego wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
80. ceremonia wręczenia Złotych Globów, nagród filmowych i telewizyjnych przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, odbyła się 10 stycznia 2023 w The Beverly Hilton w Beverly Hills. Była emitowana na żywo przez stację telewizyjną NBC i serwis strumieniowy Peacock, prowadził ją Jerrod Carmichael.
Bachmut – miasto na Ukrainie, w Donieckim Zagłębiu Węglowym. W czasie inwazji Rosji na Ukrainę stał się miastem frontowym i w wyniku walk miasto zostało częściowo zniszczone. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił, że miasto „zostało zredukowane do spalonych ruin”.
Stanisław Herman Lem – polski pisarz gatunku hard science fiction, filozof, futurolog oraz krytyk.
Paweł II Glücksburg, gr. Παύλος Γκλύξμπουργκ – książę koronny Królestwa Hellenów w latach 1967–1973. Od 10 stycznia 2023 pretendent do tronu Grecji. Tytularny król Grecji.
Sprawa Josefa Fritzla została ujawniona w kwietniu 2008, kiedy 42-letnia Austriaczka Elisabeth Fritzl, zeznała policji, że przez 24 lata była więziona i gwałcona przez ojca, Josefa Fritzla. W marcu 2009 austriacki sąd uznał 73-letniego mężczyznę za winnego m.in. morderstwa syna, wielokrotnych gwałtów, czynów kazirodczych, czynów pedofilskich dokonywanych na swej córce oraz pozbawienia wolności pozostałych swoich dzieci, skazując go na karę dożywotniego pozbawienia wolności.
Simone Signoret, właśc. Simone Kaminker – francuska aktorka. Jako część pseudonimu artystycznego przybrała nazwisko panieńskie matki.
Adam Bernard Mickiewicz – polski poeta, działacz polityczny, publicysta, tłumacz, filozof, działacz religijny, mistyk, organizator i dowódca wojskowy, nauczyciel akademicki.
Tomasz Oświeciński – polski aktor niezawodowy, trener personalny i zawodnik MMA.