Most viewed Wikipedia articles on January 22 , 2023
День Собо́рності України — свято України, яке відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році.
Дени́с Бори́сович Кірє́єв — український експерт банківського сектора та розвідник. Працював з низкою міжнародних організацій, спеціалізувався на управлінні Private equity Fund та Fixed income Fund[джерело?]. Перший заступник голови правління АТ «Ощадбанк» (2010—2014). Неофіційний член першої делегації з переговорів України з Росією. Штатний співробітник ГУ розвідки Міністерства оборони України.
Соборність
- Соборність — морально-філософський і соціальний принцип, фундаментальними положеннями якого є: відповідальність усіх за всіх, єдність індивідуального і загального, взаємне духовне збагачення і розвиток та інше
- Соборність — вселенськість, всеєдність. Одна з ознак християнської церкви, затверджена на ІІ Вселенському соборі у Символі віри.
- Соборність — міжнародний літературно-публіцистичний часопис українських письменників
YouTube — популярний відеохостинг, що надає послуги розміщення відеоматеріалів. Заснований 14 лютого 2005 року трьома працівниками PayPal: Чадом Герлі, Стівеном Чені та Джаведом Карімом. Зараз є підрозділом компанії Google. Станом на серпень 2019 року YouTube є другим за відвідуваністю сайтом в Інтернеті.
Дени́с Анато́лійович Монасти́рський — український юрист, політик, міністр внутрішніх справ України (2021—2023), народний депутат (2019—2021) від партії «Слуга народу», голова Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності (2019—2021), член РНБО України (2021—2023), голова ФСТ «Динамо» України. Загинув у авіакатастрофі в Броварах 18 січня 2023 року.
Акт Злуки або Велика Злука — урочисте оголошення 22 січня 1919 р. на Софійському майдані в Києві універсалу про об'єднання УНР і ЗУНР у соборну Україну, День соборності України.
Украї́на — держава, розташована у Східній Європі, охоплює південний захід Східноєвропейської рівнини, частину Східних Карпат і Кримські гори. Межує з Румунією і Молдовою на південному заході, з Угорщиною, Словаччиною та Польщею на заході, з Білоруссю на півночі та з Росією на сході й північному сході. На півдні омивається Чорним та Азовським морями. Площа становить 603 700 км². Найбільша за площею країна серед повністю розташованих у Європі.
Leopard 2 — німецький основний бойовий танк третього покоління. Розроблений компанією Krauss-Maffei у 1970-х роках, надійшов на озброєння в 1979 році на зміну попереднього Леопарда 1 як основний танк західнонімецьких сухопутних військ.
Украї́нська Наро́дна Респу́бліка (УНР) — українська держава зі столицею в Києві, яка в 1917—1921 роках контролювала території центральної, східної та південної України. Постала на місці південно-західних губерній Російської імперії, населених переважно українцями. До квітня 1918 року очолювалася Центральною Радою УНР на чолі з Михайлом Грушевським, після грудня 1918 року — Директорією УНР, яка усунула від влади Павла Скоропадського — гетьмана Української Держави.
Олексій Миколайович Арестович — український блогер, актор, розвідник, політичний і військовий оглядач, пропагандист, колумніст білорусько-польського походження, організатор психологічних семінарів і тренінгів та благодійного фонду для психологічної підтримки учасників АТО (2014—2017).
Іва́н Генна́дійович Бака́нов — український підприємець, колишній державний діяч. Голова СБУ з 29 серпня 2019 року по 19 липня 2022 року. Член РНБО з 28 травня 2019 року до 4 серпня 2022 року.
Російське вторгнення в Україну — відкритий воєнний напад Росії на Україну, що почався в четвер о 3:40 24 лютого 2022 року. Третій етап російсько-української війни, розв'язаної Росією 2014 року, участь у якій РФ намагалася заперечувати. Генеральна Асамблея ООН у своїй резолюції від 2 березня 2022 року засудила дії Росії та назвала їх агресією проти України. Міжнародний суд ООН в Гаазі 16 березня 2022 року зобов'язав Росію припинити розпочаті 24 лютого 2022 року воєнні дії в Україні.
Буданов Кирило Олексійович — український воєначальник, начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України, генерал-майор. Повний кавалер ордена «За мужність».
Александер Бо́рис де Феффел-Джонсон — британський політик та колишній журналіст; колишній прем'єр-міністр Великої Британії (2019—2022). Колишній міністр закордонних справ Британії (2016—2018), один із лідерів кампанії за вихід Великої Британії з ЄС, колишній міністр тіньового кабінету міністрів опозиції, колишній мер Лондона (2008—2016). На парламентських виборах 2015 року Джонсон був обраний членом парламенту, при цьому продовжував виконувати обов'язки мера Лондона до травня 2016 року.
Google, українською мовою ґуґл, англ. Google LLC — американська публічна транснаціональна корпорація, яку заснували 1998 року аспіранти Стенфордського університету Ларрі Пейдж і Сергій Брін.
Західноукраїнська Народна Республіка — назва держави, що фактично проіснувала протягом 1918—1919 років на території Західної України зі столицею у Львові. Постала після Першої світової війни під час розпаду Австро-Угорської імперії.
Наземна система «земля-повітря» середнього радіусу дії — Mamba (від фр. Famille de Sol-Air Futurs Sol-Air Moyenne-Portée / Terrestre — наземна система, призначена для захисту території від звичайних повітряних загроз, таких як літаки або крилаті ракети. Це також єдина європейська оборонна система з протибалістичною здатністю. Цей зенітний ракетний комплекс розроблено європейським консорціумом Eurosam, утвореним MBDA Italy, MBDA France і Thales.
Каліфо́рнія — штат, що охоплює південну половину західного узбережжя Сполучених Штатів. З населенням 39 мільйонів і площею 410 тис. квадратних кілометрів, Каліфорнія — найбільший американський штат за населенням і третій за площею. Столиця Каліфорнії — Сакраменто, найбільш населене місто — Лос-Анджелес.
Ігор Потеря — український боєць змішаних єдиноборств який виступає під егідою UFC у напівважкій ваговій категорії. Володар Кубку України, срібний призер Чемпіонату світу з панкратіону. Бронзовий призер Чемпіонату України 2017 року з бойового самбо.
Alphabet Inc. — міжнародний конгломерат компаній, створений 2 жовтня 2015 року американськими програмістами і підприємцями Ларрі Пейджем та Сергієм Бріном, до якого увійшла компанія Google та інші компанії, якими вони володіли безпосередньо або через Google. Після завершення реструктуризації всі акції Google були автоматично замінені на таку саму кількість акцій Alphabet, які продовжують торгуватися на біржі Nasdaq як GOOGL і GOOG.
Сан-Бруно — місто в США, в окрузі Сан-Матео штату Каліфорнія. Населення — 41 114 осіб (2010).
Євгеній Володимирович Єнін — український дипломат і правник. Перший заступник Міністра внутрішніх справ України 6 вересня 2021 — 18 січня 2023 року. Член Комісії при Президентові України з питань громадянства. Агент України у справах України проти РФ у міжнародних судах. Обіймав посаду заступника Міністра закордонних справ України, заступника Генерального прокурора України (2016—2019), радника-посланника Посольства України в Італії (2012—2016). Загинув в авіакатастрофі в Броварах 18 січня 2023 року.
Ки́їв — столиця та найбільше місто України. Розташований у середній течії Дніпра, у північній Наддніпрянщині. Політичний, соціально-економічний, транспортний, освітньо-науковий, історичний, культурний та духовний центр України. У системі адміністративно-територіального устрою України Київ має спеціальний статус, визначений Конституцією, і не входить до складу жодної області, хоча і є адміністративним центром Київської області. Місце розташування центральних органів влади України, іноземних місій, штаб-квартир більшості підприємств і громадських об'єднань, що працюють в Україні.
Олександр Валентинович Поклад — бригадний генерал Служби безпеки України, Начальник Департаменту контррозвідки СБУ з 30 листопада 2021 року. Юрист, кандидат юридичних наук.
«Живи́й ланцю́г» — символічна акція єднання, яку проводять великі гурти людей, узявшись за руки в різних країнах.
Збро́йні си́ли Украї́ни — військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладені завдання з оборони України, захист її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності. Структурно поділене на 3 види та 2 окремі роди військ/сил.
Степа́н Андрі́йович Банде́ра — український політичний діяч, революціонер, один із радикальних та чільних ідеологів, практиків і теоретиків українського націоналістичного руху XX століття, після розколу Організації українських націоналістів — голова Проводу ОУН-Б. Разом з Миколою Лебедем був одним зі організаторів вбивства Броніслава Перацького за політику пацифікації та вбивства Олексія Майлова через проведення спланованого та штучного організованого голоду на українських землях 1932—1933.
Балісти́чна раке́та — різновид ракетної зброї. Велику частину польоту здійснює некеровано балістичною траєкторією, на яку впливає лише аерогідродинамічний опір.
Миха́йло Петро́вич Му́дрик — український футболіст, лівий вінгер лондонського «Челсі» і збірної України.
Володи́мир Олекса́ндрович Зеле́нський — український державний діяч, шостий і чинний Президент України з 20 травня 2019 року[⇨]. До вступу на посаду здобув популярність як шоумен, актор, комік, режисер, продюсер і сценарист. Був співвласником і художнім керівником «Студії Квартал-95» (2003—2019) та генеральним продюсером телеканалу «Інтер» (2010—2012).
M2 «Бредлі» — основна бойова машина піхоти, що перебуває на озброєнні механізованих військ армії США.
«Венздей» — американський комедійний потоковий телесеріал у жанрі жахів, заснований на персонажі Венздей Аддамс із родини Аддамсів. Чотири з восьми епізодів зняв режисер Тім Бертон, який також є виконавчим продюсером. Прем'єра серіалу на Netflix відбулася 23 листопада 2022. За два тижні після виходу став третім за кількістю переглядів англомовним серіалом Netflix. Серіал отримав дві номінації на 80-й церемонії вручення премії «Золотий глобус»: перша — за найкращий телесеріал у жанрі мюзикл або комедія, друга — найкраща актриса в телесеріальному мюзиклі чи комедії.
Украї́нська Наро́дна Респу́бліка (УНР) — українська держава зі столицею в Києві, яка в 1917—1921 роках контролювала території центральної, східної та південної України. Постала на місці південно-західних губерній Російської імперії, населених переважно українцями. До квітня 1918 року очолювалася Центральною Радою УНР на чолі з Михайлом Грушевським, після грудня 1918 року — Директорією УНР, яка усунула від влади Павла Скоропадського — гетьмана Української Держави.
«Щедрик» — українська історична драма режисерки Олесі Моргунець-Ісаєнко за сценарієм Ксенії Заставської, що вийшов у прокат в Україні 5 січня 2023 року. Світова прем'єра відбулася 4 березня 2022 року. Дистрибуторами фільму виступають FILM.UA Distribution та Kinomania Film Distribution. Має інші назви «Szczedryk» (Польща) та «Carol of the Bells».
Т-72 «Урал» — основний бойовий танк, розроблений в СРСР. Прийнятий на озброєння радянської армії у 1973 році. За 30 років виробництва виконано 14 основних модифікацій.
Вале́рій Фе́дорович Залу́жний — український воєначальник, генерал. Головнокомандувач Збройних сил України, член Ради національної безпеки і оборони України.
Meta Platforms, Inc. — американська корпорація конгломерату соціальних мереж, що базується в Менло-Парку, штат Каліфорнія. Її заснував Марк Цукерберг як разом зі своїми сусідами по кімнаті та студентами Гарвардського коледжу, якими були Едуардо Саверін, Ендрю Макколлум, Дастін Московіц та Кріс Г'юз, спочатку як TheFacebook.com — пізніше Facebook, популярний глобальний вебсайт соціальних мереж. Meta — одна з найдорожчих компаній у світі. Вона вважається однією із Великої п'ятірки технологічних компаній разом із Microsoft, Amazon, Apple і Google.
250 найрейтинговіших фільмів IMDb — список художніх фільмів, які отримали найвищі середні оцінки користувачів у рейтингу сайту IMDb. За оцінками пошукових систем всесвітньої мережі, це найбільш цитований, а отже найпопулярніший у світі рейтинг фільмів. Це також один з перших кінематографічних рейтингів, створених самими глядачами та кіноманами.
Тара́с Григо́рович Шевче́нко — український поет, прозаїк, мислитель, живописець, гравер, етнограф, громадський діяч. Національний герой і символ України. Діяч українського національного руху, член Кирило-Мефодіївського братства. Академік Імператорської академії мистецтв (1860).
Панцирь-С1 — російський самохідний зенітний ракетно-гарматний комплекс (ЗРГК) наземного базування.
22 січня — 22-й день року в григоріанському календарі. До кінця року залишається 343 дні.
Маро́кко, офіційна назва — Королі́вство Маро́кко — країна на півночі Африки, яка межує на півночі з Іспанією ; на сході і південному-сході — з Алжиром; на півдні — із Західною Сахарою, в минулому іспанською провінцією, яку в 1975 році розділено між Марокко і Мавританією, а в 1979 році анексовано Марокко. Марокканський берег омивається Атлантичним океаном, та через Гібралтарську протоку переходить до Середземного моря. Кордони сучасного Марокко в деякій їх частині понині залишаються спірними. Площа — 458 730 км², або 710 850 км², якщо врахувати спірну територію Західної Сахари. Станом на липень 2020 року населення Марокко з урахуванням Західної Сахари становить 36 910 560 осіб.
M1 «А́брамс» — основний бойовий танк третього покоління виробництва Сполучених Штатів. Танк названо на честь генерала Крейтона Абрамса, колишнього начальника штабу Армії США і командувача збройними силами США у В'єтнамі з 1968 по 1972 рік.
Пе́рша світова́ війна́ — світова війна, глобальний збройний конфлікт, що розвивався перш за все в Європі з 28 липня 1914 до 11 листопада 1918 року, в якому брали участь 38 держав із населенням 1,5 млрд мешканців. У той час відома як Велика війна або «Війна, щоб завершити всі війни», вона призвела до мобілізації понад 70 мільйонів військовослужбовців, зокрема 60 мільйонів європейців, що робить її однією з найбільших війн в історії, а також одним із найсмертоносніших конфліктів в історії, в якому, за оцінками істориків, загинуло до 8,5 мільйона військових і 13 мільйонів цивільних. Низка геноцидів, які були наслідками війни, та пов'язана з нею пандемія іспанського грипу 1918 року додатково спричинили багато мільйонів смертей у всьому світі. Конфлікт мав вирішальний вплив на історію людства першої половини XX століття.
Київська Русь — середньовічна східноєвропейська феодальна монархічна держава зі столицею в Києві, що існувала впродовж IX-XIII століть. Об'єднувала під владою князів із династії Рюриковичів східнослов'янські, балтські та фіно-угорські племена. У часи найбільшої могутності простягалася від Білого моря на півночі до Чорного моря на півдні, і від верхів'їв Вісли на заході до середньої Волги на сході.
Украї́нська мо́ва — національна мова українців. Належить до східнослов'янської групи слов'янських мов, що входять до індоєвропейської мовної сім'ї, поряд з романськими, германськими, кельтськими, грецькою, албанською, вірменською та найближче спорідненими зі слов'янськими балтійськими мовами. Є державною мовою в Україні.
Соціа́льна мере́жа, також суспі́льна, мере́жа — соціальна структура, утворена індивідами або організаціями. Вона відбиває розмаїті зв'язки між ними через різноманітні соціальні взаємовідносини, починаючи з випадкових знайомств і закінчуючи тісними родинними зв'язками. Вперше термін було запропоновано в 1954 році Дж. А. Барнесом. Максимальний розмір соціальних мереж становить близько 150 осіб, а середній — 123.
Ма́йлі Рей Сайрус Хе́мсворт — американська поп-співачка, кіноакторка, ЛГБТ- та феміністська активістка, благодійниця.
Facebook — найбільша соцмережа, що почала працювати 4 лютого 2004 року як мережа для студентів деяких американських університетів. Facebook належить корпорації Meta Platforms. Засновником та головою сервісу є Марк Цукерберг. За даними рейтингу Alexa Rank, сайт facebook.com посідає 7 місце за відвідуваністю у світі. Станом на грудень 2018 року Facebook стверджував, що мав понад 2,3 млрд активних користувачів щомісяця. Станом на вересень 2019 року кількість користувачів з України становила 13 млн.
OLX — платформа онлайн-оголошень, яка об'єднує людей для покупки, продажу або обміну товарами та послугами. Станом на 2018 рік на майданчику зареєстровано 1,5 млн продавців, розміщено понад 11 млн оголошень і кожну хвилину додається близько 100 нових. Оголошення класифікуються за такими категоріями, як «Дитячий світ», «Нерухомість», «Транспорт», «Запчастини для транспорту», «Робота», «Тварини», «Дім і сад», «Електроніка», «Бізнес та послуги», «Мода і стиль», «Хобі, відпочинок і спорт», «Віддам безкоштовно» і «Обмін». OLX є найбільш відвідуваним сервісом оголошень в Україні. Кожен другий інтернет-користувач з України відвідує ресурс мінімум один раз на місяць.
Олексі́й Миха́йлович Чернишо́в — український державний та політичний діяч, бізнесмен та інвестор. Голова правління та CEO НАК «Нафтогаз України». Раніше: Міністр розвитку громад та територій України у 2020—2022 рр. та голова Київської обласної державної адміністрації у 2019—2020 рр.
Ра́діо Свобо́да — інтернет-видання та радіостанція, яка позиціонує себе як приватний некомерційний інформаційно-новинний засіб масової інформації. Фінансується Конгресом США.
Олексій Юрійович Резніков — український державний діяч, правник. Міністр оборони України з 4 листопада 2021 року. Віцепрем'єр-міністр — міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (4.03.2020-3.11.2021).
Секс — категорія близьких людських узаємин, що спрямована на задоволення статевого потягу, зумовлена інстинктом розмноження і є однією з основних фізіологічних потреб організму людини, яка приносить велику користь для здоров'я.
Західноукраїнська Народна Республіка — назва держави, що фактично проіснувала протягом 1918—1919 років на території Західної України зі столицею у Львові. Постала після Першої світової війни під час розпаду Австро-Угорської імперії.
Росі́йська Федера́ція, або Росі́я — трансконтинентальна держава у Східній Європі та Північній Азії з площею 17 098 246 км² в міжнародно визнаних кордонах. Російська Федерація є найбільшою за територією країною у світі, що охоплює більше однієї восьмої площі суходолу Землі, розтягнувшись на одинадцять часових поясів і межуючи з 16 країнами — членами ООН. Територія Росії простягається від Балтійського моря на заході до Тихого океану на сході, а також від Північного Льодовитого океану на півночі до Чорного моря та Кавказу на півдні. На міжнародно визнаній території проживають 142 998 511 жителів.
Дру́га світова́ війна́ — глобальний збройний конфлікт, що тривав від 1 вересня 1939 до 2 вересня 1945 року. У війні взяло участь понад 60 країн, зокрема всі великі держави, які утворили два протилежні військові табори: блок країн Осі та антигітлерівську коаліцію («союзники»). Безпосередню участь у бойових діях брали понад 100 мільйонів осіб. Супротивні держави кинули всі економічні, промислові та наукові можливості на потреби фронту, стираючи різницю між цивільними та військовими ресурсами. Загальні людські втрати коливаються між 50 й 80 мільйонами осіб, більшість із яких були мешканцями Радянського Союзу та Китаю. Друга світова війна відзначилася численними масовими вбивствами і злочинами проти людяності, насамперед Голокостом, стратегічними килимовими бомбардуваннями та єдиним в історії військовим застосуванням ядерної зброї.
Ukr.net (Укр.нет) — один із найпопулярніших новинних інтернет-сервісів України. Входить до десяти найвідвідуваніших сайтів українського сегмента мережі. Станом на січень 2022 року займав 8-е місце у списку найвідвідуваніших сайтів України.
Валерій Вікторович Чибінєєв — український розвідник, співробітник ГУ розвідки МО України. Військовик, підполковник ЗСУ, командир роти снайперів 79 окремої десантно-штурмової бригади. Герой України.
Військові звання України — це система рангів, що була утворена у березні 1992 року після ухвалення Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». У 2020 році проведене реформування сержантських (старшинських) та генеральських звань.
Дженерал Дайнемікс F-16 «Фа́йтінг Фе́лкон» — багатофункціональний легкий винищувач, розроблений компанією «General Dynamics» у США. У 1993 році «General Dynamics» продала свій авіабудівний бізнес компанії «Lockheed Corporation». Завдяки своїй універсальності і відносно невисокій вартості F-16 користується успіхом на міжнародному ринку озброєнь, перебуваючи на озброєнні 24-х країн. F-16 є наймасовішим винищувачем четвертого покоління: станом на 2009 рік побудовано понад 4400 машин, а у 2016 році експлуатували понад 2 500. Хоча F-16 більше не виготовляють для ВПС США, його все ще виготовляють на експорт.
БМ «Оплот» — сучасний український основний бойовий танк, розроблений Харківським конструкторським бюро машинобудування. Головний конструктор машини — Борисюк Михайло Дем'янович.
У статті наведено перелік сухопутної військової техніки України.
Ба́хмут, також Бахму́т — місто в Донецькій області України, адміністративний центр Бахмутської міської громади та Бахмутського району.
Англі́йська мо́ва — мова, що належить до західногерманської підгрупи індоєвропейської мовної сім'ї, якою спочатку розмовляли жителі ранньосередньовічної Англії. Названа на честь англів, одного з давніх германських народів, які мігрували з Ангельна, півострова на Балтійському морі, пізніше — на територію Великої Британії, названу на їхню честь — Англія. Живі мови, найближчі до англійської, включають шотландську рівнинну, за нею йдуть нижньосаксонська та фризька мови. Хоча англійська мова є спорідненою з німецькою, її словниковий запас зазнав надзвичайно великого впливу від старонормандської і латинської, а також від давньоскандинавскої мов.
Китайський Новий рік, відомий також як Місячний Новий рік — найважливіше з традиційних китайських свят, яке часто неофіційно називають «Місячним Новим роком», оскільки воно є похідним елементом віковічно успадкованого місячно-сонячного китайського календаря, а сама його дата визначається на основі місячних фаз у день другого молодика після зимового сонцестояння. Ці дні зазвичай перетворюються на фестиваль, який традиційно починається в перший день першого місяця китайського календаря і закінчується Святом ліхтарів, яке настає на 15-й день святкувань. У цю новорічну пору більшість китайців збирається сім'ями на свою щорічну «вечерю возз'єднання».
Миха́йло Сергі́йович Груше́вський — український історик, громадський та політичний діяч. Голова Центральної Ради Української Народної Республіки (1917—1918). Член Історичного товариства ім. Нестора-Літописця, член Чеської АН (1914), почесний член Київського товариства старожитностей і мистецтв (1917), академік ВУАН (1923) та АН СРСР (1929), багаторічний голова Наукового Товариства ім. Шевченка у Львові (1897—1913), завідувач кафедри історії Львівського університету (1894—1914), автор понад 2000 наукових праць.
Богда́н (Зино́вій-Богда́н) Хмельни́цький гербу Абданк — політик, полководець і дипломат, провідник Національно-визвольних змагань 1648—1657 років, творець Української козацької держави та її перший гетьман.
47-ма окрема механізована бригада — військове з'єднання механізованих військ у складі Сухопутних військ Збройних сил України.
Лозинський Роман Михайлович — український політик та громадський діяч, народний депутат України, перший заступник голови комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Член парламентської асамблеї ЄВРОНЕСТ. Екс-член партії «Голос». Екс-голова Української галицької партії.
Держа́вний Гі́мн Украї́ни — один із головних державних символів України поряд із прапором і гербом. Державним гімном є пісня «Ще не вмерла України і Слава, і Воля»: слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького. Офіційна музична редакція ухвалена Верховною Радою 15 січня 1992 року, текст гімну затверджено Законом України «Про Державний Гімн України» 6 березня 2003 року ( інструментальне виконанняфайл; хорове виконанняфайл.
Володи́мир Володи́мирович Пу́тін — російський державний та політичний діяч, колишній офіцер радянської розвідки. Чинний президент Російської Федерації і верховний головнокомандувач збройних сил Російської Федерації з 7 травня 2012 року, але раніше заступав на пост президента з 7 травня 2000 року.
«Вавилон» — драматичний фільм режисера та сценариста Дам'єна Шазелла. У головних ролях Бред Пітт, Марго Роббі та Дієго Кальва.
Украї́нська абе́тка, також украї́нська áзбука, украї́нський алфа́вíт — сукупність літер, прийнятих в українській писемності та розміщених у певному усталеному порядку.
Марк Елліот Цу́керберг (За́керберг) — американський програміст і підприємець, засновник компанії Meta, розробник соціальної мережі Facebook. У 2008 році став наймолодшим у світі мільярдером, живе в Пало-Альто, Каліфорнія.
DeepStateMap.Live — інтерактивна онлайн мапа бойових дій в Україні, яка дає можливість слідкувати за змінами лінії фронту та перебігом воєнних дій російсько-української війни.
«Останні з нас» — американський постапокаліптичний драматичний телесеріал, прем'єра якого відбулася на каналі HBO 15 січня 2023 року. Він заснований на відеогрі 2013 року The Last of Us, розробленій компанією Naughty Dog, і розповідає історію Джоела, контрабандиста, якому доручено супроводжувати підлітка Еллі через постапокаліптичні США, спустошені пандемією паразитичного грибка. Фільмування серіалу відбулися в канадському місті Калґарі.
У статті наведено список втрат українських військовослужбовців у російсько-українській війні, починаючи з 1 січня 2023 року по 31 січня 2023 року (включно).
Василь Васильович Малюк — український військовик, генерал-майор, кандидат юридичних наук, Голова Служби безпеки України, з 18 липня 2022 до 7 лютого 2023 — тимчасовий виконувач обов'язків Голови Служби безпеки України. Учасник бойових дій, Член Ради національної безпеки і оборони України, входить до складу Ставки Верховного Головнокомандувача з 16 серпня 2022 р..
Х-22 «Буря» — радянська надзвукова крилата протикорабельна ракета повітряного базування великої дальності. Входить до складу авіаційного ракетного комплексу К-22.
Сухопутні війська Збройних сил України — найчисленніший самостійний вид збройних сил України, головний носій їх бойової могутності, призначений для ведення бойових дій переважно на суходолі.
«The Last of Us» — відеогра жанрів survival та action, розроблена студією Naughty Dog. Офіційно анонсована наприкінці 2011 року, в рамках церемонії Spike Video Game Awards, вона створена ексклюзивно для гральної консолі Sony PlayStation 3. Видавцем виступила компанія Sony Computer Entertainment. Гра вийшла 14 червня 2013 року й здобула високі оцінки критиків і пересічних гравців.
С-300 — сімейство радянських зенітно-ракетних систем середнього радіуса дії. Серійне виробництво системи під індексом С-300ПТ було розпочато в 1975 році. В 1978 році були завершені випробування системи, а в 1979 році перший полк С-300 став на бойове чергування.
Перехід церковних громад до ПЦУ — процес переходу парафій УПЦ московського патріархату до Православної церкви України, який почався після Об'єднавчого собору 15 грудня 2018 року, і створення в його результаті Православної церкви України (ПЦУ).
Вахта́нг Костянти́нович Кікабі́дзе — грузинський актор, естрадний співак, композитор, політик, депутат парламенту Грузії X скликання (2020—2023). Після 2008 року ніколи не співав у Росії.
Російсько-українська війна, також Російська збройна агресія проти України — пряме й опосередковане застосування збройної сили Російською Федерацією проти суверенітету і територіальної цілісності України. Відкритими складовими російської збройної агресії проти України, що розпочалася 2014 року, є:
- Російське збройне вторгнення в Крим у лютому-березні 2014 року.
- Війна на сході України з квітня 2014 року, яка розпочалася зі створення під прикриттям «народних» виступів спецслужбами РФ терористичних так званих Донецької і Луганської «народних республік» та тривала до початку широкомасштабного вторгнення.
- Широкомасштабне вторгнення Росії в Україну з 24 лютого 2022 року, яке розпочалося після тривалого військового нарощування та визнання Росією своїх маріонеткових утворень ДНР та ЛНР як незалежних держав.
У наявному списку наведено близько 450 найпопулярніших[джерело?] імен, якими найчастіше називають жінок (дівчат) в Україні. До нього включено імена різноманітного походження: українські, загальнохристиянські, православні, католицькі, а також язичницькі слов'янські імена.
Львів — місто в Україні, адміністративний центр області, агломерації, району, міської громади, національно-культурний та освітньо-науковий осередок країни, великий промисловий центр і транспортний вузол, вважається столицею Галичини та центром Західної України. За кількістю населення — сьоме місто країни.
Дженна Марі Ортега — американська акторка театру та кіно, письменниця, філантропка та активістка. Почала кар'єру як дитина-акторка, отримавши визнання за роль Джейн у комедійно-драматичному серіалі The CW «Незаймана Джейн» (2014–2019). Досягла успіху завдяки ролі Харлі Діаз у серіалі каналу Disney Channel «Застрягла посеред» (2016–2018), за яку отримала нагороду Imagen Award як найкраща молода акторка на телебаченні у 2018 році. Ортеґа також озвучила принцесу Ізабель в мультсеріалі Disney Channel «Олена з Авалора» (2016–2020).
І́гор Володи́мирович Климе́нко — міністр внутрішніх справ України, з 18 січня до 7 лютого 2023 — виконувач обов‘язків Міністра; генерал поліції 1-го рангу (2021), доктор психологічних наук (2019), в минулому голова Національної Поліції України. Член РНБОУ з 11 лютого 2023 р., входить до складу Ставки Верховного Головнокомандувача з 24 лютого 2022 р..
Олександр Володимирович Зінченко — український футболіст, півзахисник і лівий захисник лондонського «Арсеналу» та збірної України. Колишній гравець «Манчестер Сіті», у складі якого став найтитулованішим українським гравцем у європейських чемпіонатах.
Радя́нський Сою́з, офіційна назва — Сою́з Радя́нських Соціалісти́чних Респу́блік (СРСР) — федеративна соціалістична держава в Північній Євразії, яка існувала з 1922 по 1991 рік. Формально — союз декількох національних радянських республік; на практиці — однопартійна диктатура з високим ступенем централізації керівництва та плановою економікою, якою керувала Комуністична партія. Столицею держави була Москва в її найбільшій республіці — Російській РФСР. Іншими великими міськими центрами були Ленінград, Київ, Мінськ, Ташкент, Алмати та Новосибірськ. Після розпаду Британської колоніальної імперії СРСР став найбільшою за площею країною світу, що простягалась понад 10 000 кілометрів зі сходу на захід, перетинаючи 11 часових поясів і понад 7200 кілометрів з півночі на південь. Її територія включала більшу частину Східної Європи, а також частину Північної Європи та всю Північну та Середню Азію. Країна мала п'ять кліматичних зон, таких як тундра, тайга, степи, пустелі та гори. До народів, що проживали на його території, вживалася спільна назва «радянський народ».
Ле́ся Украї́нка — українська письменниця, перекладачка та культурна діячка, співзасновниця літературного гуртка «Плеяда» та групи Українська соціал-демократія. У сучасній українській традиції входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України.
Язи́чництво — сучасна наукова назва давньої релігії, що існувала до прийняття християнства та інших світових релігій у всіх народів. Прийнятий у християнському богослов'ї і частково в історичній літературі термін, що означає всі неавраамічні релігії. Поширене не зовсім точне вживання терміна щодо всіх політеїстичних (багатобожних) релігій.
Сполу́чені Шта́ти Аме́рики — федеративна республіка в Північній Америці, що складається з 50 штатів: Аляски, Гаваїв, 48 штатів на території між Атлантичним і Тихим океанами і між Канадою і Мексикою та федерального (столичного) округу Колумбія. Окрім того, США належать частина Віргінських островів та Пуерто-Рико у Вест-Індії, Східне Самоа, Гуам, Північні Маріанські Острови та інші острови в Океанії. Столиця — місто Вашингтон.
Яросла́в Володи́мирович — київський князь із династії Рюриковичів. Великий князь київський. Князь ростовський (988–1010) і новгородський (1010–1034). Другий син київського князя Володимира Святославича від полоцької князівни Рогніди. 988 року, за наказом батька, став намісником у Ростові. Був одружений з Інгігердою, шведською принцесою. Після смерті старшого брата Вишеслава переведений до Новгорода. 1014 року намагався унезалежнитися від Києва, відмовився виплачувати батькові данину. Взяв участь у міжусобній боротьбі за владу з братами, в якій загинули Борис, Гліб і Святослав. 1019 року переміг київського князя Святополка на Альті. 1026 року уклав угоду із братом Мстиславом, поділивши Руську землю по Дніпру; отримав Київ з Правобережжям, а Мстислав — Чернігів з Лівобережжям. Після смерті Мстислава (1036) став одноосібним володарем Русі. Доклав багато зусиль до зміцнення держави. 1036 року розбив і назавжди відкинув від Києва печенігів. На початку 1030-х років відвоював у Польщі червенські міста і Белзьку волость. Здійснив успішні походи проти ятвягів і литовців. Розширив межі середньовічного Києва, спорудивши «місто Ярослава», окрасою якого стали Золоті ворота та Софійський собор (1054). Започаткував укладання першого літописного зводу 1037–1039 років та першого писаного зводу законів — «Руської правди». Мав велику родину, уклав шлюбні відносини з багатьма європейськими правителями. За численні реформи та досягнення, що мали позитивний вплив на розвиток Русі, отримав прізвисько Яросла́в Му́дрий. Помер у Вишгороді, похований у Софійському соборі. У православній церкві прославлений як благовірний. Хрещене ім'я — Георгій (Юрій); також — Ярослав-Юрій Володимирович. У західній традиції — Яросла́в І.