Most viewed Wikipedia articles on March 12 , 2023

Janusz Alfred Weiss – polski dziennikarz, artysta kabaretowy, prezenter radiowy i telewizyjny, w latach 1990–2013 związany z Radiem Zet, a w latach 2013–2016 z Programem I Polskiego Radia.

Views: 20.8k

Roma Ligocka, właściwie Roma Liebling – polska malarka i pisarka.

Views: 12.8k

Jan Paweł II – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski (1958–1964), a następnie arcybiskup metropolita krakowski (1964–1978), kardynał prezbiter (1967–1978), zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969–1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Watykańskiego w latach 1978–2005. Święty Kościoła katolickiego.

Views: 12.3k

Aleksiej Anatoljewicz Nawalny – rosyjski prawnik, publicysta i działacz polityczny, lider rosyjskiej opozycji i więzień polityczny.

Views: 10.7k

Michał Chrystian Wiśniewski – polski piosenkarz, autor tekstów, aktor, przedsiębiorca, filantrop, prezenter telewizyjny i osobowość medialna.

Views: 10.2k

Napoléon Bonaparte – francuski mąż stanu, dowódca wojskowy i przywódca polityczny, jako Napoleon I cesarz Francuzów i głowa I Cesarstwa Francuskiego w latach 1804–1814 oraz w roku 1815, wcześniej Pierwszy Konsul Republiki Francuskiej 1799–1804, prezydent (1802–1805), a następnie król Włoch (1805–1814), protektor Związku Reńskiego (1806–1813), a przez to faktyczny zwierzchnik Księstwa Warszawskiego. Uważany za najwybitniejszego dowódcę wojskowego w historii, a także za jedną z najważniejszych postaci w historii Francji i świata. Okres wojen napoleońskich wywarł wpływ niemal w całej Europie.

Views: 10.0k

Stefan Jarosław Hula – polski skoczek narciarski, reprezentant Polski, zawodnik klubu KS Eve-nement Zakopane. Syn specjalisty kombinacji norweskiej – Stefana Mariana Huli. Drużynowy brązowy medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018, a także Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich 2018.

Views: 8.5k

Zaginięcie lotu Malaysia Airlines 370 – zaginięcie samolotu, do którego doszło 8 marca 2014 roku. Lecący z Kuala Lumpur do Pekinu samolot Boeing 777-200ER należący do Malaysia Airlines zniknął z radarów nad Morzem Południowochińskim. Samolot jednak cały czas leciał, następnie wykonał skręt w kierunku Oceanu Indyjskiego i przypuszczalnie po kilku godzinach lotu runął do niego. Na pokładzie samolotu znajdowało się 227 pasażerów i 12 członków załogi. To jeden z dwóch wypadków lotniczych z udziałem samolotu Boeing 777-200ER należącego do malezyjskich linii lotniczych Malaysia Airlines w ciągu pięciu miesięcy, obok katastrofy lotu Malaysia Airlines 17 z 17 lipca 2014 roku. Przyczyna katastrofy pozostaje nieznana.

Views: 8.5k

Puchar Świata w skokach narciarskich 2022/2023 – 44. edycja Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich, która rozpoczęła się 5 listopada 2022 roku na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle, a zakończyć ma się 2 kwietnia 2023 roku na Letalnicy w Planicy. Zaplanowanych zostało 39 konkursów – 32 indywidualne, 3 drużynowe, 2 rywalizacje duetów oraz 2 drużyn mieszanych.

Views: 7.7k

Adam Stefan Stanisław Bonifacy Józef Sapieha książę h. Lis – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup diecezjalny krakowski w latach 1911–1951, kardynał prezbiter od 1946, senator I kadencji w II Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1922–1923. Przez historyków uznawany za jedną z czołowych postaci w dziejach Kościoła polskiego I połowy XX wieku. Nazywany Księciem Niezłomnym.

Views: 7.0k

Jerzy Skolimowski – polski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, poeta, malarz, przedstawiciel trzeciej fali polskiego kina, komandor Orderu Odrodzenia Polski.

Views: 6.9k

Polska, Rzeczpospolita Polska (RP) – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w przeważającej części w dorzeczu Wisły i Odry. Od północy Polska graniczy z Rosją i Litwą, od wschodu z Białorusią i Ukrainą, od południa ze Słowacją i Czechami, od zachodu z Niemcami. Większość północnej granicy Polski wyznacza wybrzeże Morza Bałtyckiego. Polska Wyłączna Strefa Ekonomiczna na Bałtyku graniczy ze strefami Danii i Szwecji. Granice z Ukrainą, Białorusią i Rosją stanowią równocześnie granicę zewnętrzną Unii Europejskiej i strefy Schengen.

Views: 6.8k

Wierka Serdiuczka, właśc. Andrij Mychajłowycz Danyłko – ukraiński aktor komediowy, piosenkarz, satyryk, autor tekstów, scenarzysta, kompozytor, reżyser, producent i prezenter telewizyjny. Ludowy Artysta Ukrainy.

Views: 6.7k

Józef Jerzy Kukuczka – polski taternik, alpinista i himalaista, jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie 14 głównych szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych himalaistów w historii.

Views: 6.4k

Mazurek Dąbrowskiego – polska pieśń patriotyczna z 1797 roku, od 26 lutego 1927 oficjalny hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Views: 6.0k

Wlazł kotek na płotek – piosenka ludowa z XVIII wieku. Jest melodią znaną większości mieszkańców Polski. Używana jako kołysanka, dla początkujących muzyków często jest jednym z pierwszych samodzielnie wykonywanych utworów.

Views: 5.4k

Kleopatra VII Filopator, Kleopatra Wielka – ostatnia królowa hellenistycznego Egiptu, panująca w latach 51–30 p.n.e. Nosiła tytuły Królowa, Nowa Bogini, Bogini Miłująca Ojca, Bogini Miłująca Ojczyznę. Była córką Ptolemeusza XII Auletesa. Po wstąpieniu na tron poślubiła swego brata Ptolemeusza XIII. Na skutek intryg dworskich opuściła Egipt i udała się do Palestyny, gdzie zdobyła poparcie Cezara, z którym miała syna, Ptolemeusza XV Cezariona. Dzięki interwencji wojskowej Cezara powróciła na tron egipski. Po śmierci Ptolemeusza XIII, który zginął na skutek zamieszek antyrzymskich w Aleksandrii, Kleopatra poślubiła drugiego brata, Ptolemeusza XIV. Z nim odbyła podróż do Rzymu w celu wzmocnienia więzi politycznych pomiędzy obydwoma państwami. Po śmierci Cezara powróciła do Egiptu i rozkazała zamordować małżonka, po czym w imieniu małoletniego Cezariona objęła rządy.

Views: 5.4k

I wojna światowa – wojna światowa, trwająca od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 pomiędzy ententą (Trójporozumieniem), tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami i Stanami Zjednoczonymi a państwami centralnymi (Trójprzymierzem), tj. Austro-Węgrami i Niemcami, wspieranymi przez Imperium Osmańskie oraz Bułgarię.

Views: 5.2k

π, ludolfina, stała Archimedesa – stosunek obwodu koła do długości jego średnicy; stosunek ten jest niezależny od wyboru koła, bowiem każde dwa koła są podobne. Liczba π nazywana jest czasami stałą Archimedesa w uznaniu zasług Archimedesa z Syrakuz, który jako pierwszy badał własności i znaczenie w matematyce tej liczby; określenie ludolfina pochodzi od Ludolpha van Ceulena, który zyskał sławę, przedstawiając tę liczbę z dokładnością do 35 miejsc po przecinku.

Views: 4.8k

Sebastian Karpiel-Bułecka, właśc. Łukasz Sebastian Karpiel – polski piosenkarz, muzyk i skrzypek. Członek formacji Zakopower.

Views: 4.8k

Jan Paweł Biczycki – polski aktor, reżyser, wykładowca.

Views: 4.8k

IO – dramat filmowy z 2022 roku w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, zrealizowany w polsko-włoskiej koprodukcji na podstawie scenariusza napisanego z Ewą Piaskowską. Film, inspirowany dziełem Na los szczęścia, Baltazarze (1966) Roberta Bressona, przedstawia koleje losu osiołka przekazywanego z rąk do rąk. Tytuł filmu nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły.

Views: 4.8k

YouTube – serwis internetowy założony w lutym 2005 roku, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, nadawanie na żywo, ocenianie i komentowanie filmów. Od 2023 roku prezesem jest Neal Mohan.

Views: 4.4k

Stany Zjednoczone Ameryki, Stany Zjednoczone, potocznie Ameryka, do 11 lipca 1778 r. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej – państwo federacyjne w Ameryce Północnej składające się z 50 stanów, graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Views: 4.2k

Dawid Grzegorz Kubacki – polski skoczek narciarski, zawodnik klubu sportowego Wisła Zakopane, reprezentant Polski.

Views: 3.9k

Kamil Wiktor Stoch – polski skoczek narciarski, zawodnik klubu KS Eve-nement Zakopane, reprezentant Polski.

Views: 3.9k

Elżbieta Żakowicz – polska wokalistka, solistka zespołu Wiślanie 69.

Views: 3.6k

Puchar Świata w skokach narciarskich – rozgrywany corocznie, pomiędzy listopadem a marcem, cykl zawodów w skokach narciarskich, przeprowadzany przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Odbywa się głównie w krajach nordyckich i Europie Środkowej, z pojedynczymi konkursami w Japonii. Sporadycznie, w wybranych latach, także w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Kanadzie, Rosji, Szwecji, Rumunii, Kazachstanie, we Francji i Włoszech. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Każdemu zawodnikowi, który co najmniej raz zajął miejsce wśród 30 najlepszych w konkursie, sumuje się zdobyte w nich punkty. Na podstawie tych punktów tworzona jest klasyfikacja Pucharu Świata. Jest ona przejściowa, tzn. jest aktualizowana po każdym konkursie. Jej aktualny lider w kolejnym konkursie Pucharu Świata startuje w żółtym plastronie. Po odbyciu się wszystkich konkursów Pucharu Świata klasyfikacja staje się klasyfikacją końcową. Skoczek będący na jej czele staje się zwycięzcą i otrzymuje Puchar Świata – Kryształową Kulę.

Views: 3.6k

Malwina Wędzikowska – polska prezenterka telewizyjna, stylistka, scenograf i kostiumograf.

Views: 3.6k

Nadużycia seksualne w Kościele katolickim – przypadki wykorzystywania seksualnego przez katolickich księży, zakonników i innych duchownych.

Views: 3.5k

Warszawa, miasto stołeczne Warszawa – stolica Polski i województwa mazowieckiego, największe miasto w kraju, położone w jego centralnej części, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą.

Views: 3.3k

12 marca jest 71. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 294 dni.

Views: 3.2k

Iwan Komarenko – polsko-rosyjski piosenkarz, aktor i celebryta.

Views: 3.1k

Franciszek – argentyński duchowny rzymskokatolicki, jezuita, arcybiskup metropolita Buenos Aires i Prymas Argentyny w latach 1998–2013, kardynał prezbiter w latach 2001–2013, przewodniczący Konferencji Episkopatu Argentyny w latach 2005–2011, 266. papież i 8. Suweren Państwa Watykańskiego od 2013, prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji od 2022, sekretarz sekcji ds. migrantów i uchodźców Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka od 2017.

Views: 3.1k

Stefan Czarniecki herbu Łodzia – polski dowódca wojskowy, oboźny koronny (dworski), kasztelan kijowski od 1652, starosta niegrodowy kowelski od 1655, regimentarz od 1656, wojewoda ruski od 1657, starosta tykociński od 1659, wojewoda kijowski od 1664, hetman polny koronny w 1665, starosta ratneński w 1657 roku, starosta niegrodowy kaniowski w 1659 roku, starosta chęciński od 1664 roku.

Views: 3.0k

Mikołaj Kopernik, łac. Nicolaus Copernicus, niem. Nikolaus Kopernikus – polski polihistor: prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz i niższy duchowny katolicki, doktor prawa kanonicznego, zajmujący się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Bywa też nazywany fizykiem i filozofem.

Views: 3.0k

Emily O’Hara Ratajkowski – amerykańska modelka i aktorka.

Views: 2.9k

Samarytanie – niewielka semicka grupa etniczno-religijna, której religia, samarytanizm, zbliżona jest do judaizmu i przez niektórych religioznawców wraz z judaizmem i karaimami zaliczana do hipotetycznego mozaizmu. Są potomkami mieszkańców starożytnej Samarii oraz imigrantów z Mezopotamii.

Views: 2.9k

Blanka Stajkow – polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i fotomodelka pochodzenia polsko-bułgarskiego.

Views: 2.9k

Fryderyk Franciszek Chopin, forma spolszczona: Szopen – polski kompozytor i pianista. Od października 1831 roku mieszkał we Francji.

Views: 2.9k

Raw Air 2023 – szósta edycja turnieju Raw Air, która odbędzie się w dniach 10–19 marca 2023 na skoczniach w Norwegii w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Tytułu bronić będzie Stefan Kraft.

Views: 2.9k

Rosja, Federacja Rosyjska – państwo federacyjne rozciągające się od Europy Wschodniej przez północną część Azji do Oceanu Spokojnego, składające się według swojej konstytucji z 85 podmiotów federalnych.

Views: 2.9k

95. ceremonia wręczenia Oscarów za rok 2022 odbędzie się 12 marca 2023 w Dolby Theatre w Los Angeles. Po raz trzeci poprowadzi ją amerykański komik Jimmy Kimmel.

Views: 2.8k

Ukraina – państwo unitarne, położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Stolicą Ukrainy jest Kijów.

Views: 2.8k

Janina Maria Ochojska-Okońska – polska działaczka humanitarna, założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, astronom, działaczka opozycji demokratycznej w PRL, posłanka do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

Views: 2.8k

Roman Polański, właśc. Rajmund Roman Thierry Polański, również Roman Raymond Polanski – polsko-francuski twórca filmowy, reżyser i scenarzysta, a także aktor oraz producent filmowy, pochodzenia żydowskiego.

Views: 2.8k

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego – międzynarodowa organizacja polityczno-wojskowa utworzona na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 Traktatu północnoatlantyckiego, obowiązującego od 24 sierpnia 1949. Głównym celem istnienia NATO w chwili utworzenia była obrona militarna przed atakiem ze strony ZSRR i jego państw satelickich, od 1955 zorganizowanych w strukturę Układu Warszawskiego. Po rozpadzie ZSRR i rozwiązaniu Układu Warszawskiego w 1991 roku, pełni rolę stabilizacyjną, podejmując działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych. Pełni także rolę gwaranta bezpieczeństwa zewnętrznego państw członkowskich. Sojusz opiera się na zasadzie kolektywnej obrony, zgodnie z jego podstawowym założeniem, że napaść zbrojna na jednego z członków uważana jest za atak przeciw wszystkim członkom.

Views: 2.8k

Tadeusz Błachno – polski piłkarz grający na pozycji pomocnika.

Views: 2.7k

Prezydenci Stanów Zjednoczonych – chronologiczna lista prezydentów Stanów Zjednoczonych.

Views: 2.7k

Beata Ścibakówna, właściwie Beata Lucyna Ścibak-Englert – polska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa.

Views: 2.7k

Elvis Aaron Presley – amerykański piosenkarz i aktor. Wykonywał muzykę z pogranicza rocka, popu, country, rock and rolla czy rockabilly.

Views: 2.7k

Barcelona – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, około 110 km na południe od grzbietu Pirenejów i granicy hiszpańsko-francuskiej. Stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, z liczbą mieszkańców wynoszącą 1 620 809 wewnątrz centrum administracyjnego. Zespół miejski Barcelony wykracza poza centrum administracyjne, z liczbą ludności wynoszącą 4 588 000, jest piątym co do wielkości zespołem miejskim w Unii Europejskiej. Cała metropolia ma około 5 milionów mieszkańców.

Views: 2.7k

Elżbieta I – królowa Anglii i Irlandii, córka Henryka VIII i jego drugiej żony Anny Boleyn. Ostatnia z rodu Tudorów. Nazywana Glorianą lub Królową-Dziewicą.

Views: 2.6k

Dom pod Dwoma Orłami – polski serial telewizyjny, stworzony przez Waldemara Krzystka, wyprodukowany na zlecenie TVP. Okres zdjęciowy trwał od października 2019 roku do kwietnia 2021 roku. Serial składa się z 10 odcinków, a premiera pierwszego z nich miała miejsce 1 stycznia 2023 roku w TVP1. Zdjęcia do serialu były kręcone we Wrocławiu i Wałbrzychu.

Views: 2.6k

Sławomir Oder – polski duchowny rzymskokatolicki, doktor obojga praw, biskup diecezjalny gliwicki od 2023.

Views: 2.6k

Stefan Kraft – austriacki skoczek narciarski, reprezentant klubu SV Schwarzach. Drużynowy złoty medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Indywidualny mistrz świata z normalnej i dużej skoczni z 2017 oraz z dużej skoczni z 2021, a także brązowy medalista na skoczni normalnej z 2015 i 2019, pięciokrotny srebrny oraz trzykrotny brązowy medalista w konkursach drużynowych MŚ w latach 2015–2023. Indywidualny i drużynowy (2022) brązowy medalista mistrzostw świata w lotach narciarskich. Czterokrotny medalista mistrzostw świata juniorów. Triumfator Pucharu Świata w sezonach 2016/2017 i 2019/2020, drugi zawodnik klasyfikacji generalnej PŚ w sezonie 2018/2019 oraz trzeci w sezonie 2014/2015. Zwycięzca 63. Turnieju Czterech Skoczni, Raw Air 2017 i 2022 oraz Pucharu Świata w lotach 2016/2017 i 2019/2020. Medalista mistrzostw kraju. Od 18 marca 2017 rekordzista świata w długości skoku narciarskiego.

Views: 2.6k

Sławomir Jerzy Mentzen – polski polityk, przedsiębiorca, doradca podatkowy i doktor nauk ekonomicznych. Od 2019 członek rady liderów federacyjnej partii Konfederacja Wolność i Niepodległość, od 15 października 2022 prezes współtworzonej przez nią partii Nowa Nadzieja.

Views: 2.6k

67. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2023 w Liverpool Arena w Liverpoolu. Organizatorem będzie Europejska Unia Nadawców i brytyjski nadawca British Broadcasting Corporation (BBC) w imieniu ukraińskiego nadawcy Nacionalna suspilna tełeradiokompanija Ukrajiny (NSTU). Będzie to dziewiąty konkurs, który odbędzie się w Wielkiej Brytanii.

Views: 2.6k

Paulina Krupińska-Karpiel – polska modelka, Miss Polonia 2012 i prezenterka telewizyjna.

Views: 2.6k

Mołdawia, Republika Mołdawii – państwo europejskie położone na terenach historycznej Besarabii oraz częściowo na lewym brzegu Dniestru.

Views: 2.6k

Szesnastkowy system liczbowy, system heksadecymalny – pozycyjny system liczbowy, w którym podstawą jest liczba 16. Do zapisu liczb w tym systemie potrzebne jest szesnaście znaków.

Views: 2.5k

Magdalena Pałasz – polska skoczkini narciarska, członkini reprezentacji Polski juniorek. Zawodniczka klubu UKS Sołtysianie Stare Bystre. Pierwsza w historii Polka, która zdobyła punkty Pucharu Świata oraz pierwsza mistrzyni Polski w skokach narciarskich (2014). Od 2021 roku jest także ekspertką w Eurosporcie i TVN podczas konkursów skoków narciarskich.

Views: 2.5k

Elżbieta Bawarska, zwana Sisi – cesarzowa Austrii i królowa Węgier w latach 1854-1898 jako żona cesarza Franciszka Józefa I. Była córką księcia Bawarii, Maksymiliana Bawarskiego, oraz jego żony, Ludwiki Wilhelminy Wittelsbach.

Views: 2.5k

Nagroda Akademii Filmowej, znana też jako Oscar – nagroda filmowa przyznawana corocznie przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej; pierwsze rozdanie odbyło się w 1929.

Views: 2.5k

Inwazja Rosji na Ukrainę, wojna rosyjsko-ukraińska – inwazja na Ukrainę rozpoczęta 24 lutego 2022 roku przez Federację Rosyjską, stanowiąca eskalację wojny trwającej od 2014 roku. Została poprzedzona rosyjskim żądaniem wykluczenia możliwości dalszego poszerzania NATO i redukcji potencjału militarnego sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej do stanu sprzed 1997 roku.

Views: 2.5k

Palinologia – nauka o pyłku roślin i zarodnikach grzybów. Jej głównym celem jest rozróżnienie i systematyzowanie ziaren pyłku w badaniach taksonomicznych oraz odtwarzanie historii szaty roślinnej w minionych tysiącleciach.

Views: 2.4k

Krzysztof Ibisz – polski aktor, prezenter telewizyjny, dziennikarz, producent, przedsiębiorca i polityk, poseł na Sejm RP I kadencji.

Views: 2.4k

Kazik Staszewski, właśc. Kazimierz Piotr Staszewski – polski muzyk, piosenkarz, saksofonista, kompozytor, autor tekstów i aranżer, felietonista. Współzałożyciel i członek zespołów Kult, KNŻ, El Dupa, Buldog, Zuch Kazik, Yugoton i Kazik + Zdunek Ensemble, a także artysta solowy.

Views: 2.4k

II wojna światowa – największa wojna w dziejach, zaliczana do wojen totalnych, trwająca od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku. Walki toczyły się głównie w Starym Świecie i na wszystkich oceanach, choć miała także epizody w Arktyce i Ameryce Północnej. Oprócz państw Europy, ich kolonii i państw Azji brały w niej udział także państwa obu Ameryk. Głównymi stronami konfliktu były:

  • państwa Osi – Trzecia Rzesza Niemiecka, faszystowskie Włochy, Imperium Japońskie i ich sojusznicy, początkowo współpracujące także ze Związkiem Radzieckim (ZSRR);
  • alianci – państwa koalicji antyhitlerowskiej, zapoczątkowanej przez Wielką Brytanię i Francję, do których dołączyły potem między innymi ZSRR, USA i Włochy.
Views: 2.4k

Miley Ray Cyrus – amerykańska piosenkarka popowa, aktorka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyczna, producentka filmowa, reżyserka i filantropka.

Views: 2.4k

Piotr Paweł Żyła – polski skoczek narciarski, zawodnik klubu WSS Wisła, reprezentant Polski, olimpijczyk z Soczi 2014, Pjongczang 2018 oraz z Pekinu 2022.

Views: 2.4k

Raw Air – cykl zawodów w skokach narciarskich w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich, rozgrywany począwszy od sezonu 2016/2017.

Views: 2.3k

Dzień Świętego Patryka – irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca, święto patrona Irlandii – św. Patryka.

Views: 2.3k

Poczet papieży – lista papieży i antypapieży Kościoła katolickiego.

Views: 2.3k

Maria Salomea Skłodowska-Curie – polsko-francuska uczona zajmująca się fizyką doświadczalną i chemią fizyczną, podwójna noblistka – laureatka Nagrody Nobla z fizyki (1903) i chemii (1911).

Views: 2.3k

Beata Maria Szydło z domu Kusińska – polska polityk, etnograf i samorządowiec, w latach 2015–2017 prezes Rady Ministrów.

Views: 2.3k

Adam Henryk Małysz – polski skoczek narciarski i kierowca rajdowy, uprawiający także kombinację norweską. W latach 2016–2022 dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim. Od 2022 prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Views: 2.3k

Harry Potter – seria siedmiu powieści fantasy autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling, wydawanych od 1997 do 2007 roku. Cykl przedstawia świat magii, czyli społeczność czarodziejów, istniejącą równolegle do świata niemagicznego, tak zwanego mugolskiego. Głównymi bohaterami są nastoletni Harry Potter oraz jego przyjaciele: Ron Weasley i Hermiona Granger, uczniowie Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Najważniejszym wątkiem powieści jest walka czarodziejów, w szczególności Harry’ego, z czarnoksiężnikiem Lordem Voldemortem, dążącym do zyskania nieśmiertelności i przejęcia władzy w świecie magii.

Views: 2.2k

Andrzej Wacław Rosiewicz – polski piosenkarz estradowy, gitarzysta, tancerz, satyryk, kompozytor i choreograf.

Views: 2.2k

Adam Zdrójkowski – polski aktor i prezenter telewizyjny.

Views: 2.2k

Anna Maria Przybylska – polska aktorka i fotomodelka.

Views: 2.2k

Jenna Lee Dewan – amerykańska tancerka i aktorka.

Views: 2.2k

Magdalena Filiks z domu Kominowska – polska działaczka społeczna i polityczna, przedsiębiorca, liderka Komitetu Obrony Demokracji, posłanka na Sejm IX kadencji.

Views: 2.2k

Malta, Republika Malty – wyspiarskie państwo-miasto położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, 81 km na południe od Włoch. Obejmuje cały archipelag Wysp Maltańskich, jednakże większość ludności mieszka na głównej wyspie o tej samie nazwie, w zespole miejskim Valletty – stolicy Malty.

Views: 2.2k

Na Zachodzie bez zmian – niemiecko-amerykańsko-brytyjski dramat wojenny z 2022 roku w reżyserii Edwarda Bergera. Adaptacja klasycznej powieści Ericha Marii Remarque’a pod tym samym tytułem. Jest to trzeci film oparty na motywach tej powieści, po amerykańskich produkcjach: kinowej Lewisa Milestone'a z 1930 i telewizyjnej Delberta Manna z 1979.

Views: 2.2k

Duchy Inisherin – irlandzko-brytyjsko-amerykańska mroczna tragikomedia z 2022 roku w reżyserii Martina McDonagha, który był również autorem scenariusza. W filmie, którego akcja rozgrywa się na odległej wyspie u zachodniego wybrzeża Irlandii pod koniec Irlandzkiej wojny domowej, dwaj przyjaciele, których grają Colin Farrell i Brendan Gleeson znajdują się w impasie po tym, gdy jeden z nich niespodziewanie kończy związek, co skutkuje nieoczekiwanymi konsekwencjami dla nich obu. Farrell i Gleeson ponownie spotkali sie w filmie McDonagha, poprzednio razem zagrali w jego reżyserskim debiucie Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj (2008).

Views: 2.2k

Elżbieta II – królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z dynastii Windsorów od 6 lutego 1952 do 8 września 2022. Jej panowanie, które trwało 70 lat i 214 dni, czyni ją najdłużej panującym ze wszystkich brytyjskich monarchów i najdłużej panującą w historii kobietą – głową państwa.

Views: 2.2k

Antonín Hájek – czeski skoczek narciarski, reprezentant kraju oraz klubu Dukla Liberec, trener. Od 2010 rekordzista Czech w długości skoku narciarskiego.

Views: 2.1k

Hat trick, hat-trick – sportowe określenie, związane z osiągnięciem czegoś w liczbie trzech.

Views: 2.1k

Wielka Brytania lub Zjednoczone Królestwo, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – państwo wyspiarskie w Europie Zachodniej, w skład którego wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

Views: 2.1k

Boeing B-52 Stratofortress – amerykański bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu. Oblatany w 1952 roku, stosowany bojowo między innymi w wojnie wietnamskiej i pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej.

Views: 2.1k

Indian Wells Masters – kobiecy turniej tenisowy z cyklu WTA Tour kategorii WTA 1000 i męski turniej ATP Tour Masters 1000 zaliczany do cyklu ATP Tour. W 1987 roku zawody przeniesiono do Indian Wells i rywalizowali najpierw mężczyźni. W 1989 roku zaczęły się również zmagania kobiet, natomiast w 1996 roku obie federacje, WTA i ATP, zaczęły organizować imprezę w tym samym czasie.

Views: 2.1k

Katarzyna Śmiechowicz – polska aktorka i modelka.

Views: 2.1k

Andrzej Antkowiak – polski aktor, głównie teatralny, także filmowy i telewizyjny.

Views: 2.1k

Azja Express – polski program telewizyjny typu reality show oparty na niderlandzko-belgijskim formacie Peking Express, emitowany w latach 2016–2018, 2020 i od 2023 na antenie telewizji TVN.

Views: 2.1k

Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązują szeroko stosowane formy demokracji bezpośredniej. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

Views: 2.0k

Dziewice konsekrowane – w Kościele katolickim indywidualna forma życia konsekrowanego kobiet. Konsekracji udziela ordynariusz diecezji kobietom świeckim oraz mniszkom. W praktyce oznacza publiczne zobowiązanie się do zachowania dziewictwa przez całe życie, dokonane wobec biskupa. Dziewice konsekrowane żyjące w świecie nie są zobowiązane do życia wspólnego, niemniej przysługuje im prawo zrzeszania.

Views: 2.0k

Twoja twarz brzmi znajomo – polski program rozrywkowy oparty na hiszpańskim formacie Your Face Sounds Familiar emitowany od 2014 roku na antenie telewizji Polsat.

Views: 2.0k
    main(): 1x 0.20087003707886s
index: 1x 0.20017409324646s
t_/pages/daily-top-views: 1x 0.19733595848083s
t_/blocks/list: 1x 0.18788194656372s
router_page: 1x 0.0024850368499756s
t_/common/header: 1x 0.0014400482177734s
t_/common/head: 1x 0.0011520385742188s
loading-2: 1.5x 0.00070810317993164s
t_/common/footer: 1x 0.00014805793762207s
t_/content/select: 1x 5.6982040405273E-5s
----- END OF DUMP (2024-03-02 19:45:03)  -----