Most viewed Wikipedia articles on March 3 , 2023

Solaris – polski zespół muzyczny, pochodzący z Zamościa, grający muzykę taneczną, disco dance i disco polo.

Views: 9.4k

Dawid Grzegorz Kubacki – polski skoczek narciarski, zawodnik klubu sportowego Wisła Zakopane, reprezentant Polski.

Views: 6.7k

Kamil Wiktor Stoch – polski skoczek narciarski, zawodnik klubu KS Eve-nement Zakopane, reprezentant Polski.

Views: 6.2k

Polska, Rzeczpospolita Polska (RP) – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w przeważającej części w dorzeczu Wisły i Odry. Od północy Polska graniczy z Rosją i Litwą, od wschodu z Białorusią i Ukrainą, od południa ze Słowacją i Czechami, od zachodu z Niemcami. Większość północnej granicy Polski wyznacza wybrzeże Morza Bałtyckiego. Polska Wyłączna Strefa Ekonomiczna na Bałtyku graniczy ze strefami Danii i Szwecji. Granice z Ukrainą, Białorusią i Rosją stanowią równocześnie granicę zewnętrzną Unii Europejskiej i strefy Schengen.

Views: 6.2k

Adrianna Sułek – polska lekkoatletka specjalizująca się w wielobojach. Halowa wicemistrzyni świata (2022), wicemistrzyni Europy (2022), brązowa medalistka mistrzostw świata juniorów (2018), młodzieżowa mistrzyni Europy (2021) i wielokrotna mistrzyni Polski.

Views: 5.2k

Bachmut – miasto na Ukrainie, w Donieckim Zagłębiu Węglowym. W czasie inwazji Rosji na Ukrainę stał się miastem frontowym i w wyniku walk miasto zostało częściowo zniszczone. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił, że miasto „zostało zredukowane do spalonych ruin”.

Views: 5.2k

Kleopatra VII Filopator, Kleopatra Wielka – ostatnia królowa hellenistycznego Egiptu, panująca w latach 51–30 p.n.e. Nosiła tytuły Królowa, Nowa Bogini, Bogini Miłująca Ojca, Bogini Miłująca Ojczyznę. Była córką Ptolemeusza XII Auletesa. Po wstąpieniu na tron poślubiła swego brata Ptolemeusza XIII. Na skutek intryg dworskich opuściła Egipt i udała się do Palestyny, gdzie zdobyła poparcie Cezara, z którym miała syna, Ptolemeusza XV Cezariona. Dzięki interwencji wojskowej Cezara powróciła na tron egipski. Po śmierci Ptolemeusza XIII, który zginął na skutek zamieszek antyrzymskich w Aleksandrii, Kleopatra poślubiła drugiego brata, Ptolemeusza XIV. Z nim odbyła podróż do Rzymu w celu wzmocnienia więzi politycznych pomiędzy obydwoma państwami. Po śmierci Cezara powróciła do Egiptu i rozkazała zamordować małżonka, po czym w imieniu małoletniego Cezariona objęła rządy.

Views: 5.1k

Piotr Paweł Żyła – polski skoczek narciarski, zawodnik klubu WSS Wisła, reprezentant Polski, olimpijczyk z Soczi 2014, Pjongczang 2018 oraz z Pekinu 2022.

Views: 5.0k

Natalia Magdalena Janoszek – polska aktorka, producentka filmowa, piosenkarka oraz reprezentantka Polski w międzynarodowych konkursach piękności.

Views: 4.9k

Katarzyna Kołeczek – polska aktorka teatralna, filmowa i serialowa.

Views: 4.8k

Krzysztof Ibisz – polski aktor, prezenter telewizyjny, dziennikarz, producent, przedsiębiorca i polityk, poseł na Sejm RP I kadencji.

Views: 4.7k

3 marca jest 62. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 303 dni.

Views: 4.6k

Magdalena Filiks z domu Kominowska – polska działaczka społeczna i polityczna, przedsiębiorca, liderka Komitetu Obrony Demokracji, posłanka na Sejm IX kadencji.

Views: 4.4k

Jann, właśc. Jan Rozmanowski – polski piosenkarz i autor tekstów.

Views: 4.3k

Daria Marx Marcinkowska, występująca jako Daria – polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek i producentka muzyczna.

Views: 4.1k

YouTube – serwis internetowy założony w lutym 2005 roku, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, nadawanie na żywo, ocenianie i komentowanie filmów. Od 2023 roku prezesem jest Neal Mohan.

Views: 4.1k

Eryk Kulm – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

Views: 4.0k

Blanka Stajkow – polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i fotomodelka pochodzenia polsko-bułgarskiego.

Views: 4.0k

Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Views: 3.9k

Piotr Stramowski – polski aktor. Rozpoznawalność zapewnił mu udział w realizacjach Patryka Vegi.

Views: 3.9k

Adam Henryk Małysz – polski skoczek narciarski i kierowca rajdowy, uprawiający także kombinację norweską. W latach 2016–2022 dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim. Od 2022 prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Views: 3.7k

Twoja twarz brzmi znajomo – polski program rozrywkowy oparty na hiszpańskim formacie Your Face Sounds Familiar emitowany od 2014 roku na antenie telewizji Polsat.

Views: 3.6k

Pięciobój lekkoatletyczny (pentathlon) – dyscyplina sportowa składająca się z pięciu konkurencji, rozgrywana zarówno przez mężczyzn jak i przez kobiety. Do 1980 włącznie pięciobój był podstawową wielobojową konkurencją lekkoatletyczną wśród kobiet, rozgrywaną podczas igrzysk olimpijskich. W 1981 zastąpiony został siedmiobojem.

Views: 3.5k

Stany Zjednoczone Ameryki, Stany Zjednoczone, potocznie Ameryka, do 11 lipca 1778 r. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej – państwo federacyjne w Ameryce Północnej składające się z 50 stanów, graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Views: 3.4k

Gorączka złota – serial dokumentalny opowiadający o losach górników pracujących w kopalniach złota. W Polsce nadawany na kanale Discovery.

Views: 3.3k

Filip – polski dramat filmowy z 2022 roku w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Obraz zrealizowano według scenariusza na kanwie powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem.

Views: 3.3k

Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Pierwszy dzień kobiet obchodzony był 28 lutego 1909, ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. Od 1975 roku ONZ obchodzi Międzynarodowy Dzień Kobiet, zachęcając do „refleksji nad postępem dokonanym w dziedzinie praw kobiet”.

Views: 3.3k

Su-34, oznaczenie NATO Fullback) – rosyjski wielozadaniowy bombowiec taktyczny, klasyfikowany również jako samolot myśliwsko-bombowy, zdolny do przenoszenia taktycznej broni jądrowej (termojądrowej). Samolot może także pełnić role rozpoznawcze i szturmowe, bezpośredniego wsparcia lotniczego. Samolot zdolny tankować w locie.

Views: 3.2k

Fryderyk Franciszek Chopin, forma spolszczona: Szopen – polski kompozytor i pianista. Od października 1831 roku mieszkał we Francji.

Views: 3.2k

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023 – zawody w skokach narciarskich, które były rozgrywane w dniach 22 lutego – 4 marca 2023 w słoweńskiej Planicy, w ramach Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023.

Views: 3.2k

Mikołaj Kopernik, łac. Nicolaus Copernicus, niem. Nikolaus Kopernikus – polski polihistor: prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz i niższy duchowny katolicki, doktor prawa kanonicznego, zajmujący się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Bywa też nazywany fizykiem i filozofem.

Views: 3.1k

Warszawa, miasto stołeczne Warszawa – stolica Polski i województwa mazowieckiego, największe miasto w kraju, położone w jego centralnej części, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą.

Views: 3.1k

Puchar Świata w skokach narciarskich 2022/2023 – 44. edycja Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich, która rozpoczęła się 5 listopada 2022 roku na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle, a zakończyć ma się 2 kwietnia 2023 roku na Letalnicy w Planicy. Zaplanowanych zostało 39 konkursów – 32 indywidualne, 3 drużynowe, 2 rywalizacje duetów oraz 2 drużyn mieszanych.

Views: 3.0k

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023 – zawody sportowe, które odbyły się w dniach 22 lutego - 5 marca 2023 roku w Planicy.

Views: 3.0k

Droga krzyżowa – w Kościołach katolickich nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, którego celem jest wzbudzenie żalu i współodczuwanie ostatnich i najboleśniejszych cierpień Jezusa Chrystusa oraz duchowe towarzyszenie mu w symbolicznym odtworzeniu drogi na śmierć i złożenia go do grobu.

Views: 3.0k

Rosja, Federacja Rosyjska – państwo federacyjne rozciągające się od Europy Wschodniej przez północną część Azji do Oceanu Spokojnego, składające się według swojej konstytucji z 85 podmiotów federalnych.

Views: 3.0k

Aleś Bialacki, właśc. Alaksandr Wiktarawicz Bialacki – białoruski działacz społeczny, polityk, obrońca praw człowieka i więzień polityczny; dyrektor Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiosna”, wiceprzewodniczący Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka; honorowy obywatel miasta Genui. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla (2022).

Views: 2.9k

Ukraina – państwo unitarne, położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Stolicą Ukrainy jest Kijów.

Views: 2.8k

Skoki narciarskie na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym są częścią mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym odbywających się co 2 lata. Pierwszy konkurs odbył się w 1925 w Jańskich Łaźniach. Przed II wojną światową impreza rozgrywana była praktycznie corocznie, a od 1950 wprowadzono czteroletni cykl, na przemian z sezonem olimpijskim. Dopiero w 1985 zdecydowano o dwuletniej przerwie między mistrzostwami.

Views: 2.8k

Leopold Tyrmand – polski pisarz i publicysta, popularyzator jazzu w Polsce.

Views: 2.7k

Ina Benita, właściwie Ina Scudder, de domo Inna Florow-Bułhak – polska aktorka teatralna i filmowa, określana pierwszą femme fatale polskiego kina lat międzywojennych.

Views: 2.7k

67. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2023 w Liverpool Arena w Liverpoolu. Organizatorem będzie Europejska Unia Nadawców i brytyjski nadawca British Broadcasting Corporation (BBC) w imieniu ukraińskiego nadawcy Nacionalna suspilna tełeradiokompanija Ukrajiny (NSTU). Będzie to dziewiąty konkurs, który odbędzie się w Wielkiej Brytanii.

Views: 2.7k

Układ Słoneczny – układ planetarny w Drodze Mlecznej, składający się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich: ośmiu planet, co najmniej 205 ich księżyców, pięciu planet karłowatych i miliardów małych ciał, do których zalicza się planetoidy, komety i meteoroidy, a także pył międzyplanetarny.

Views: 2.7k

Wierka Serdiuczka, właśc. Andrij Mychajłowycz Danyłko – ukraiński aktor komediowy, piosenkarz, satyryk, autor tekstów, scenarzysta, kompozytor, reżyser, producent i prezenter telewizyjny. Ludowy Artysta Ukrainy.

Views: 2.7k

Maciej Rock – polski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, model, lektor, dziennikarz i prezenter radiowy i telewizyjny.

Views: 2.7k

Sam Smith, właściwie Samuel Frederick Smith – brytyjski piosenkarz, kompozytor, muzyk i autor tekstów piosenek z głosem klasyfikowanym jako tenor.

Views: 2.6k

Ryōyū Kobayashi – japoński skoczek narciarski. Indywidualny złoty i srebrny medalista olimpijski z 2022. Srebrny medalista indywidualny mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym ze skoczni dużej z 2023, brązowy medalista w drużynie męskiej z 2019. Zdobywca Pucharu Świata w sezonach 2018/2019 i 2021/2022 oraz trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej w sezonie 2019/2020. Zwycięzca 67. Turnieju Czterech Skoczni i 70. Turnieju Czterech Skoczni. Zwycięzca Willingen Five 2019, Raw Air 2019, Planica 7 (2019), Titisee-Neustadt Five 2020 oraz Pucharu Świata w lotach 2018/2019. Indywidualny oraz drużynowy brązowy medalista Mistrzostw Świata Juniorów 2016, medalista mistrzostw kraju. Rekordzista Japonii i Azji w długości skoku narciarskiego.

Views: 2.6k

37. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce – zawody sportowe, które odbyły się od 2 do 5 marca 2023 w Ataköy Arena.

Views: 2.6k

Mołdawia, Republika Mołdawii – państwo europejskie położone na terenach historycznej Besarabii oraz częściowo na lewym brzegu Dniestru.

Views: 2.6k

Katastrofa kolejowa pod Szczekocinami – czołowe zderzenie dwóch pociągów pasażerskich, do którego doszło 3 marca 2012 w miejscowości Chałupki, w pobliżu Szczekocin, o 20:55 na 21,250 kilometrze linii kolejowej nr 64. Linia ta ma odgałęzienie do Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Grodziska Mazowieckiego.

Views: 2.5k

Simon Ammann – szwajcarski skoczek narciarski, reprezentant klubu SSC Toggenburg, a wcześniej RG Churfirsten.

Views: 2.5k

Wayne Shorter – jeden z najwybitniejszych amerykańskich kompozytorów i saksofonistów jazzowych. Shorter nagrał dziesiątki albumów jako leader, pojawił się gościnnie na dziesiątkach kolejnych. Wiele z jego kompozycji stało się standardami. Był wyznawcą buddyzmu nichiren. Laureat NEA Jazz Masters Award w 1998.

Views: 2.5k

Inwazja Rosji na Ukrainę, wojna rosyjsko-ukraińska – inwazja na Ukrainę rozpoczęta 24 lutego 2022 roku przez Federację Rosyjską, stanowiąca eskalację wojny trwającej od 2014 roku. Została poprzedzona rosyjskim żądaniem wykluczenia możliwości dalszego poszerzania NATO i redukcji potencjału militarnego sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej do stanu sprzed 1997 roku.

Views: 2.4k

Sławomir Jerzy Mentzen – polski polityk, przedsiębiorca, doradca podatkowy i doktor nauk ekonomicznych. Od 2019 członek rady liderów federacyjnej partii Konfederacja Wolność i Niepodległość, od 15 października 2022 prezes współtworzonej przez nią partii Nowa Nadzieja.

Views: 2.4k

I wojna światowa – wojna światowa, trwająca od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 pomiędzy ententą (Trójporozumieniem), tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami i Stanami Zjednoczonymi a państwami centralnymi (Trójprzymierzem), tj. Austro-Węgrami i Niemcami, wspieranymi przez Imperium Osmańskie oraz Bułgarię.

Views: 2.4k

Timi Zajc – słoweński skoczek narciarski, reprezentant klubu SSK Ljubno BTC. Mistrz olimpijski w drużynie mieszanej oraz srebrny medalista w drużynie męskiej z 2022. Srebrny indywidualnie i złoty w drużynie medalista Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich 2022. Mistrz świata indywidualnie na skoczni dużej i w zespole męskim oraz brązowy medalista w drużynie mieszanej z Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023. Złoty medalista zimowego olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy. Trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix 2019. Zwycięzca Planica 7 (2022). Medalista mistrzostw kraju.

Views: 2.4k

Magdalena Mazur, właśc. Magdalena Matysiewicz – polska modelka, prezenterka telewizyjna, aktorka reklamowa i filmowa.

Views: 2.3k

Izabela I Katolicka, Izabela I Kastylijska – królowa Kastylii i Leónu w latach 1474–1504, a także królowa Aragonii w latach 1479–1504 jako żona Ferdynanda II Aragońskiego. Pierworodna córka króla Kastylii Jana II Kastylijskiego i Izabeli Aviz, wnuczki króla Portugalii Jana I Wielkiego. Jej małżeństwo i wspólne rządy z Ferdynandem Katolickim dały początek unii, w której efekcie powstało nowożytne Królestwo Hiszpanii. W historiografii określana również jako Izabela Katolicka, została Służebnicą Bożą Kościoła katolickiego.

Views: 2.3k

Nafissatou Thiam – belgijska lekkoatletka senegalskiego pochodzenia, wieloboistka.

Views: 2.2k

Maria Antonina – austriacka arcyksiężniczka, w latach 1774–1791 królowa Francji i Nawarry, w latach 1791–1792 królowa Francuzów.

Views: 2.2k

Natalia Niemen-Otremba – polska piosenkarka.

Views: 2.2k

Ewa Nikola Swoboda – polska lekkoatletka, specjalizująca się w biegach sprinterskich.

Views: 2.2k

Magdalena Pałasz – polska skoczkini narciarska, członkini reprezentacji Polski juniorek. Zawodniczka klubu UKS Sołtysianie Stare Bystre. Pierwsza w historii Polka, która zdobyła punkty Pucharu Świata oraz pierwsza mistrzyni Polski w skokach narciarskich (2014). Od 2021 roku jest także ekspertką w Eurosporcie i TVN podczas konkursów skoków narciarskich.

Views: 2.2k

Wrocław – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, siedziba władz województwa dolnośląskiego i powiatu wrocławskiego. Położone w Europie Środkowej, na Nizinie Śląskiej, nad Odrą i czterema jej dopływami. Jest historyczną stolicą Dolnego Śląska, a także całego Śląska.

Views: 2.1k

Witold Pilecki herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh”; nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”; kryptonim T-IV – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 został awansowany na stopień pułkownika.

Views: 2.1k

Harry Potter – seria siedmiu powieści fantasy autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling, wydawanych od 1997 do 2007 roku. Cykl przedstawia świat magii, czyli społeczność czarodziejów, istniejącą równolegle do świata niemagicznego, tak zwanego mugolskiego. Głównymi bohaterami są nastoletni Harry Potter oraz jego przyjaciele: Ron Weasley i Hermiona Granger, uczniowie Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Najważniejszym wątkiem powieści jest walka czarodziejów, w szczególności Harry’ego, z czarnoksiężnikiem Lordem Voldemortem, dążącym do zyskania nieśmiertelności i przejęcia władzy w świecie magii.

Views: 2.1k

Julia Małgorzata Kamińska – polska aktorka, scenarzystka, piosenkarka i germanistka.

Views: 2.0k

Władimir Władimirowicz Putin, ros. Влади́мир Влади́мирович Пу́тин, wym. – rosyjski polityk, działacz państwowy i funkcjonariusz służb specjalnych, prezydent Federacji Rosyjskiej w latach 2000–2008 i od 2012; wcześniej premier Rosji. Z wykształcenia prawnik.

Views: 2.0k

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego – międzynarodowa organizacja polityczno-wojskowa utworzona na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 Traktatu północnoatlantyckiego, obowiązującego od 24 sierpnia 1949. Głównym celem istnienia NATO w chwili utworzenia była obrona militarna przed atakiem ze strony ZSRR i jego państw satelickich, od 1955 zorganizowanych w strukturę Układu Warszawskiego. Po rozpadzie ZSRR i rozwiązaniu Układu Warszawskiego w 1991 roku, pełni rolę stabilizacyjną, podejmując działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych. Pełni także rolę gwaranta bezpieczeństwa zewnętrznego państw członkowskich. Sojusz opiera się na zasadzie kolektywnej obrony, zgodnie z jego podstawowym założeniem, że napaść zbrojna na jednego z członków uważana jest za atak przeciw wszystkim członkom.

Views: 1.9k

Wilcha – ukraiński wieloprowadnicowy system rakietowy kalibru 300 mm produkcji zakładów KB Łucz na podwoziu kołowym. W 2018 roku Siły Zbrojne Ukrainy zadecydowały o przyjęciu pocisku na swoje wyposażenie. Produkcja systemu rakietowego rozpoczęła się w 2019 roku, w tym samym roku pierwsze sztuki zostały przekazane armii ukraińskiej. Pociski do systemu są produkowane w różnych wersjach: Wilcha, Wilcha-R, Wilcha-M i Wilcha-M2.

Views: 1.9k

Anna Maria Przybylska – polska aktorka i fotomodelka.

Views: 1.9k

Boy George, właściwie George Alan O’Dowd – brytyjski piosenkarz i DJ irlandzkiego pochodzenia, wokalista zespołu Culture Club.

Views: 1.9k

Sezon 2023 Formuły 1, oficjalnie FIA Formula One World Championship 2023 – 74. sezon Mistrzostw Świata Formuły 1.Tytułu mistrzowskiego wśród kierowców po raz drugi bronić będzie Max Verstappen, a jego zespół Red Bull będzie bronić mistrzostwa konstruktorów po raz pierwszy od 2014 roku.

Views: 1.9k

Robert Lewandowski – polski piłkarz, występujący na pozycji środkowego napastnika w hiszpańskim klubie FC Barcelona oraz w reprezentacji Polski, której jest kapitanem.

Views: 1.9k

Zamość – miasto na prawach powiatu w Polsce w południowej części województwa lubelskiego, siedziba władz powiatu zamojskiego i gminy wiejskiej Zamość. Jest jednym z większych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych województwa, a zwłaszcza Zamojszczyzny. Za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta bywa nazywany „perłą renesansu”, „miastem arkad” i „Padwą północy”. Pod względem powierzchni plasuje się na 10. miejscu w województwie. W 1992 r. zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Views: 1.9k

Céline Marie Claudette Dion – kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Jedna z czołowych przedstawicielek adult contemporary.

Views: 1.9k

Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz – polska komedia filmowa z 1978 w reżyserii Stanisława Barei, do której scenariusz napisał reżyser wraz ze Stanisławem Tymem. Film został zrealizowany przez Zespół Filmowy „Pryzmat”.

Views: 1.9k

Gromda, także jako Gromda Fight Club – polska organizacja promująca walki bokserskie na gołe pięści(ang.), założona w 2020 roku w Pionkach.

Views: 1.8k

Sezon 2022 Formuły 1, oficjalnie FIA Formula One World Championship 2022 – 73. sezon Mistrzostw Świata Formuły 1.

Views: 1.8k

Eryk Kulm – polski muzyk perkusista jazzowy.

Views: 1.8k

II wojna światowa – największa wojna w dziejach, zaliczana do wojen totalnych, trwająca od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku. Walki toczyły się głównie w Starym Świecie i na wszystkich oceanach, choć miała także epizody w Arktyce i Ameryce Północnej. Oprócz państw Europy, ich kolonii i państw Azji brały w niej udział także państwa obu Ameryk. Głównymi stronami konfliktu były:

  • państwa Osi – Trzecia Rzesza Niemiecka, faszystowskie Włochy, Imperium Japońskie i ich sojusznicy, początkowo współpracujące także ze Związkiem Radzieckim (ZSRR);
  • alianci – państwa koalicji antyhitlerowskiej, zapoczątkowanej przez Wielką Brytanię i Francję, do których dołączyły potem między innymi ZSRR, USA i Włochy.
Views: 1.8k

Jacek Bury – polski polityk, przedsiębiorca i samorządowiec, senator X kadencji.

Views: 1.8k

Sanah, właśc. Zuzanna Irena Grabowska de domo Jurczak – polska piosenkarka, skrzypaczka, autorka tekstów i kompozytorka, wykonująca muzykę z pogranicza indie pop i art pop, a także pop cyfrowy.

Views: 1.8k

Zespół Noonan – genetycznie uwarunkowany zespół wad wrodzonych dziedziczony autosomalnie dominująco, charakteryzujący się niskorosłością, wadami rozwojowymi twarzoczaszki i serca, nieprawidłowościami hematologicznymi, wnętrostwem u chłopców i niekiedy upośledzeniem umysłowym.

Views: 1.8k

AHS Krab – polska współczesna armatohaubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym kalibru 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów. Stanowi polską adaptację produkowanego na licencji brytyjskiego systemu wieżowego AS90/52 Braveheart.

Views: 1.8k

Niemcy; Republika Federalna Niemiec, RFN – państwo federacyjne położone w zachodniej i środkowej Europie. Składa się z 16 krajów związkowych (landów), a jego stolicą i największym miastem jest Berlin. Państwo ma powierzchnię 357 578 km² i panuje w nim klimat umiarkowany. Z około 83 milionami mieszkańców jest najludniejszym państwem Unii Europejskiej. Stanowi czołowe pod względem gospodarczym i politycznym państwo Europy. Stanowi część strefy Schengen i strefy euro, jest członkiem ONZ, OECD, G7, G20. Po Stanach Zjednoczonych Niemcy są drugim krajem docelowym migracji na świecie.

Views: 1.8k

Cristiano Ronaldo, właśc. Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro – portugalski piłkarz, występujący na pozycji napastnika w saudyjskim klubie Al-Nassr oraz w reprezentacji Portugalii, której jest kapitanem. Złoty medalista Mistrzostw Europy 2016, srebrny medalista Mistrzostw Europy 2004. Uczestnik Mistrzostw świata: 2006, 2010, 2014, 2018, 2022 i Mistrzostw Europy: 2008, 2012, 2020.

Views: 1.8k

Pokolenie Z, in. zoomerzy, generacja Z, Post-Millennials, pokolenie internetowe, Pokolenie C – pokolenie ludzi urodzonych od roku 1995 do roku 2012, dopiero wkraczających na rynek pracy. Według większości źródeł to pokolenie urodzonych po 1995 roku. Nazywane jest również „generacją multitasking”, „cichym pokoleniem”, „Generation V”, „Generation C”. Są to pierwsi ludzie dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie.

Views: 1.8k

Małgorzata Helena Raczyńska-Weinsberg, pierwotnie Kocznorowska – polska dziennikarka i korespondentka telewizyjna, była dyrektor TVP1.

Views: 1.7k

Jon Jones właściwie Jonathan Dwight Jones – amerykański zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA), były mistrz UFC w wadze półciężkiej w latach 2011-2015, 2018-2020 oraz od 2023 aktualny w wadze ciężkiej.

Views: 1.7k

Jeremy Juliusz Sochan – polsko-amerykański koszykarz, posiadający również brytyjską rezydenturę, występujący na pozycji silnego lub niskiego skrzydłowego, reprezentant Polski. W 2022 r. wybrany w drafcie NBA z numerem 9 przez San Antonio Spurs.

Views: 1.7k

Adolf Hitler – niemiecki polityk pochodzenia austriackiego, kanclerz Rzeszy od 30 stycznia 1933, Wódz i kanclerz Rzeszy od 2 sierpnia 1934 do śmierci; twórca i dyktator III Rzeszy, przywódca Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), ideolog narodowego socjalizmu; zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za zbrodnie przeciw ludzkości. Uznawany za osobiście odpowiedzialnego za politykę rasową III Rzeszy i śmierć milionów ludzi zabitych podczas jego rządów – w tym – za Holocaust i Porajmos.

Views: 1.7k

Noriaki Kasai – japoński skoczek narciarski, reprezentant Japonii, ośmiokrotny olimpijczyk, zawodnik klubów Team Mycal i Tsuchiya Home.

Views: 1.7k

Medaliści mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w skokach narciarskich – zestawienie zawodników i drużyn, które przynajmniej raz stanęły na podium mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w konkurencjach skoków narciarskich.

Views: 1.7k

Puchar Świata w skokach narciarskich – rozgrywany corocznie, pomiędzy listopadem a marcem, cykl zawodów w skokach narciarskich, przeprowadzany przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Odbywa się głównie w krajach nordyckich i Europie Środkowej, z pojedynczymi konkursami w Japonii. Sporadycznie, w wybranych latach, także w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Kanadzie, Rosji, Szwecji, Rumunii, Kazachstanie, we Francji i Włoszech. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Każdemu zawodnikowi, który co najmniej raz zajął miejsce wśród 30 najlepszych w konkursie, sumuje się zdobyte w nich punkty. Na podstawie tych punktów tworzona jest klasyfikacja Pucharu Świata. Jest ona przejściowa, tzn. jest aktualizowana po każdym konkursie. Jej aktualny lider w kolejnym konkursie Pucharu Świata startuje w żółtym plastronie. Po odbyciu się wszystkich konkursów Pucharu Świata klasyfikacja staje się klasyfikacją końcową. Skoczek będący na jej czele staje się zwycięzcą i otrzymuje Puchar Świata – Kryształową Kulę.

Views: 1.7k

Bruce Willis, właśc. Walter Bruce Willis – amerykański aktor, producent filmowy i muzyk, jedna z największych gwiazd kina akcji.

Views: 1.6k

Wielka Brytania lub Zjednoczone Królestwo, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – państwo wyspiarskie w Europie Zachodniej, w skład którego wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

Views: 1.6k

Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązują szeroko stosowane formy demokracji bezpośredniej. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

Views: 1.6k

Paweł Mariusz Domagała – polski aktor, piosenkarz, muzyk i kabareciarz.

Views: 1.6k
    main(): 1x 0.16064810752869s
index: 1x 0.16010904312134s
t_/pages/daily-top-views: 1x 0.15820908546448s
t_/blocks/list: 1x 0.15327095985413s
router_page: 1x 0.0016148090362549s
t_/common/header: 1x 0.00124192237854s
t_/common/head: 1x 0.0010309219360352s
loading-2: 1.5x 0.00071310997009277s
t_/common/footer: 1x 0.00015401840209961s
t_/content/select: 1x 5.5074691772461E-5s
----- END OF DUMP (2024-04-20 16:17:04)  -----